Ženy s.r.o.
ReceptyBlogySoutěžeOtestovánoVyhledávání

Recenze: Hovory s TGM - když si prezident "osvoboditel" a slavný literát vyjdou na (ne)obyčejnou procházku

V neděli 28.10.2018 v regionálním vysílání Českého rozhlasu Pardubice jsem měla možnost slyšet vyjádření obou protagonistů k filmu. Martin Huba (T.G.Masaryk) mluvil ze studia v Bratislavě a Jan Budař (Karel Čapek) z Prahy. Celý film je rozhovorem obou dvou pánů. Pan Budař se na film připravoval dva měsíce. Snažil se přečíst skoro celé dílo Karla Čapka. Udělal si tak o něm komplexní obrázek. Navštěvoval místa stejná jako Čapek. Začal psát pravou rukou, protože Karel Čapek si vše zapisoval a velmi ho to psychicky ovlivnilo. Každý den si představoval, jak Čapek asi chodí, protože měl tuhá záda a představoval si, jak ho to asi bolí. Ti dva řeší nejrůznější témata. Do filmu zapadla i místa týkající se erotiky. Masaryk si myslel, že fyzická láska je něco nečistého. Až po 70. roku života přichází na to, že i on má na něco podobného právo. Rozhovory se odehrávají v zámeckém parku. Uprostřed zámku je hala s kopulí, kde se konají svatby. A Jan Budař si tam sedl za klavír a alespoň půl hodinu celému štábu zahrál.  

  A jaký byl T.G.Masaryk -     záleželo mu na tom, aby byl prezidentem všech -     ctil pobyt na čerstvém vzduchu a hygienu -     jeho zálibou bylo jezdectví -     patřil do epochy „liberálního-demokratismu“ -     měl rád českou kuchyni -     ctil morálku, humanismus -     měl přímý postoj k pravdě Odchod T.G.Masaryka brali lidé jako neštěstí.   Zdroj: Živé vysílání na Českém rozhlase Pardubice