Zámek Slavkov patří k nejmohutnějším barokním zámkům na Moravě a představuje dominantu města Slavkova u Brna. Znám je především jako rezidence významného rodu pánů z Kounic a jako místo, v jehož blízkosti se v roce 1805 odehrála bitva tří císařů.
Podnět k barokní přestavbě renesančního sídla Kouniců ve Slavkově dal koncem 17. století Dominik Ondřej z Kounic. Úkolem pověřil italského architekta Domenika Martinelliho z Luccy. Fresky v interiérech vytvořil Andrea Lanzani, jenž úzce spolupracoval se štukatérem Santinim Bussim. Sochařské prvky a skulptury v zámku i v parku vytvořil Giovanni Giuliani. Zásluhy na dokončení celého zámeckého komplexu má až Václav Antonín hrabě Kounic-Rietberg, nejvýznamnější představitel rodu, od roku 1764 říšský kníže, státní ministr, kancléř Marie Terezie, Leopolda II., Josefa II. a Františka II. Po smrti posledního mužského potomka rodu Kouniců hraběte Eugena přechází zámek do vlastnictví rodu Pálffyů. Po druhé světové válce se stal zámek majetkem československého státu.
Dnes je vlastníkem město Slavkov u Brna a zámek byl v roce 2008 vyhlášen národní kulturní památkou. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.
Na zámku je možno navštívit až 5 různých prohlídkových okruhů, my si s manželem prošli hned ten první a to Historické sály. Prohlídka s průvodkyní trvala cca 50 minut, vstupenka pro dospělého stála 130 Kč.
Tato trasa představí návštěvníkům reprezentativní prostory zámku s bohatou freskovou a štukovou výzdobou, dobovým mobiliářem a částí v minulosti proslulé obrazové sbírky šlechtického rodu Kouniců, provede je Sálem předků s portréty nejvýznamnějších majitelů zámku, Rubensovým sálem, kde mohou shlédnout kopie Rubensových velkoplošných pláten, a v neposlední řadě Historickým sálem, který byl místem sjednání příměří po bitvě u Slavkova v roce 1805. Prohlídka vrcholí návštěvou kaple sv. Kříže, která se vyznačuje jedinečnou akustikou pro koncertní vystoupení.