Relaxační a meditační hudba snižuje hormony související se stresem. Studie zjistily, že poslech hudby může ve tvém těle snížit hladinu kortizolu, hormonu, který může přispívat k pocitům stresu a úzkosti.

Například ve vysoce stresových situacích, jako je operace, bylo prokázáno, že hudba udržuje hladinu stresu pacientů pod kontrolou. V jedné studii vědci zjistili, že pacienti, kteří během operace poslouchali hudbu, měli nižší hladiny kortizolu ve srovnání s pacienty, kteří během procedury neposlouchali hudbu.

V důsledku snížení stresu a úzkosti může hudba také přispět k lepším spánkovým návykům. Bylo prokázáno, že poslech hudby před spaním zlepšuje spánkový režim a lze jej použít k léčbě nespavosti. Vzhledem k tomu, že spánek je dalším přirozeným omezovačem stresu, cyklus poslouchání hudby ke snížení stresu také povede k nižším úrovním stresu, které prožíváme v důsledku lepších spánkových návyků.

Hudba má terapeutické účinky na tvůj mozek

Nejlepších výsledků bylo dosaženo pro poslechu hudby na frekvencích 432 hz, které jsou harmonické a spojené s intonací přírody a pomáhají snížit stres a zlepšit duševní pohodu a a mají pozitivní vliv na tělo i mysl.

Podle vědců může poslech hudby změnit rychlost mozkových vln a vytvořit mozkovou aktivitu, která má terapeutický účinek na mysl a tělo.

Podobně jako meditace a dokonce i hypnóza mění pomalá rytmická hudba mozkovou aktivitu způsobem, který navozuje stav podobný transu, podobný meditaci, který podporuje relaxaci.

V důsledku toho může schopnost hudby měnit rychlost mozkových vln také pomoci zmírnit příznaky migrény, PMS, deprese a určitých problémů s chováním, včetně poruchy pozornosti.

Hudba stimuluje pocity štěstí

Poslech oblíbené hudby může také ve vašem těle spustit hormony, které se promítají do okamžité dobré nálady.

Podle vědců poslech hudby spouští uvolňování dopaminu ve vašem mozku. Dopamin je neurotransmiter, který podporuje pocity štěstí a vzrušení. To stejné platí pro další neurotransmiter a hormon štěstí serotonin, který podporuje duševní zdraví a pohodu.

Zejména poslech nové hudby, spíše než stejný starý seznam skladeb, vede k největší produkci dopaminu a štěstí. Když opakovaně posloucháš stejnou hudbu, podle výzkumu pravděpodobně nezažiješ stejné účinky, jako když objevíš novou hudbu.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account