První snahy o vybudování národopisného muzea v přírodě na jihovýchodní Moravě se objevily na počátku 20. století. Teprve v roce 1973 se začalo s výstavbou muzea ve Strážnici. Od roku 1981 jsou veřejnosti zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství. Celkem je zde umístěno 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí.

Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území.

 
Velmi se nám líbily též malé předzahrádky u několika chalup, kde v tomto ročním období kvetla spousta, dříve tradičních květin. Dále se zde pěstovala a stále pěstuje zelenina. Obdivovali jsme překrásně rostlé cibule, mrkev, kedlubny…prostě radost na první pohled. V areálu je proti malé hospůdce i “dvoreček”, kde se chová vodní drůbež a prohlédli jsme si i plné kotce s králíky.
Pro návštěvníky pořádá každoročně Národní ústav lidové kultury v areálu muzea zvykoslovné pořady – např. stavění máje, dožínky, zarážení hory apod., ukázky rukodělných technik, akce pro děti a vždy poslední víkend v červnu se stává atraktivním prostředím pro programy Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice.
 
V zadní části areálu najdeme i nově zbudovaný objekt s toaletami.
 
Všem, kteří budou Strážnicí projíždět mohu s čistým svědomím návštěvu tohoto areálu doporučit.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account