Nastává konec zahradnické sezóny a nástroje, které po měsíce pomáhaly s údržbou zahrady kolem domu nebo chalupy, nyní vyžadují důkladný servis. Sekačky, křovinořezy a vyžínače, ale také řetězové pily je nezbytné správně zazimovat. Nejenom, že budou na jaře okamžitě připraveny k akci, ale vhodná péče předejde jejich poškození. „Po několik měsíců byla zahradní technika vystavena prašnému prostředí a organickým nečistotám. Před jejich uschováním ve sklepě, kůlně či garáži je potřeba je řádně očistit a zkontrolovat stav jednotlivých částí. Nedostatečná péče o zahradní stroje vede k jejich korozi nebo poruchám a výrazně snižuje jejich životnost,“ říká David Irmann ze společnosti BAUHAUS. Na co se zaměřit?  

 

Každá sekačka vyžaduje péči

Sekačku je třeba udržovat čistou po každém užití, správnému zazimování je však nutné věnovat obzvlášť velkou péči, protože ovlivňuje budoucí funkčnost i životnost stroje. Zatímco akumulátorové sekačky jsou téměř bezúdržbové a stačí jejich očištění od povrchových nečistot, nabroušení nože a jejich úplné nabití před zazimováním, benzinové a elektrické sekačky vyžadují péče více. Na jejich kompletní údržbu je proto dobré vyhradit si více času.

Prvním krokem by mělo být očištění vnějších a snadno dostupných částí, tedy krytu a žacího bubnu. Usazených nečistot se lze snadno zbavit navlhčeným hadříkem, odolnější či mastná místa odstraní benzín. Zejména v případě žacího bubnu se bude hodit špachtle, která si poradí s vrstvami organických nečistot. Pro očištění hůře dostupných míst kolem motoru můžete použít kompresor a lehce je profouknout od prachu či usazených pozůstatků trávy. Často se zapomíná na podvozek sekačky, ani ten nevynechejte, a to včetně osy kol, kterou odkryjete po odšroubování pojezdových koleček.

„Základem správně fungující sekačky je žací nůž. Kromě jeho omytí je dobré zkontrolovat jeho stav. Je potřeba, aby byl ostrý a skvěle vyvážený. V opačném případě bude způsobovat vibrace, které zatíží motor. Šikovný kutil zvládne naostřit nůž sám například na brusce, obrátit se ale můžete i na specializovaný servis, kde si s tím rychle poradí a vy máte jistotu správného chodu sekačky. Pro maximální ochranu nože během zazimování doporučujeme použít antikorozní sprej,“ radí další krok David Irmann ze společnosti BAUHAUS.  

Před zimou je také nezbytné vypuštění oleje a paliva. Při manipulaci se sekačkou ji nikdy nepřeklápějte na bok, olej by se mohl dostat do válců. Ideální je naklonit ji zezadu v úhlu 45 stupňů a odčerpat veškerý použitý olej. V dnešní době už sekačky bohužel nemívají kryt pro jeho vypuštění, proto je nutné použít odsávačku. „Kromě oleje je ze sekačky vhodné vypustit také palivo, které se při ponechání po delší dobu v nádrži znehodnocuje a ztrácí svoje vlastnosti. Alternativou je přilití stabilizátoru paliva, který ho zakonzervuje a benzín lépe odolá podmínkám v nádrži, zejména zvýšené vlhkosti nebo korozi. Přidáním stabilizátoru také zabráníte usazeninám v palivové nádrži nebo na důležitých částech motoru,“ doplňuje David Irmann ze společnosti BAUHAUS.

Neméně klíčová, ale často opomíjená, je kontrola vzduchového filtru. Může se to zdát jako maličkost, ale po aktivním používání sekačky v průběhu jarních a letních měsíců je značně znečištěn. Ucpaný filtr povede k horšímu nasávání vzduchu a dušení motoru. Prohlédněte ho a profoukněte. Pokud je filtr starý, je třeba na další sezónu zakoupit nový, ale není třeba se bát ceny. Filtry uvnitř sekačky jsou nejčastěji papírové, jejich pořízení je tedy zanedbatelnou položkou v rozpočtu. Alternativou jsou molitanové, které stačí vyprat ve vodě se saponátem a po uschnutí opět vložit.

V neposlední řadě je na místě zkontrolovat, v jakém stavu je svíčka a napnutí řemene, který by neměl být ani příliš napnutý, ani volný. Nezapomeňte také na pohyblivé části sekačky jako jsou ložiska.  Jejich důkladné promazání plastickým mazivem zajistí ochranu materiálu stroje a umožní jeho hladké fungování v další sezóně. Jakmile jsou čisticí a servisní práce u konce, stačí už jediné – uskladnit zahradní techniku na suché a bezprašné místo, kde nebude vystavena nepřízni počasí ani mrazům.

Stará se vám o zahradu robotická sekačka? I té je na místě věnovat péči. „Před zazimováním na bezpečném a suchém místě je potřeba umýt kryt i spodní část robotické sekačky. K čištění je vhodná navlhčená tkanina, nikdy však nepoužívejte vysokotlaký čistič nebo agresivní čisticí přípravky. Pro perfektní očistění hůře dostupných míst bude nutné demontovat žací nůž a unášecí kotouč. V případě, že je nůž ve špatné kondici, nikdy jej neostřete, ale rovnou vyměňte za nový, aby mohlo zařízení v další sezóně v tichosti a bezchybně fungovat. Před zazimováním zařízení nabijte na maximum, dokovací stanici odpojte ze zásuvky a chraňte před nepříznivým počasím,“ shrnuje David Irmann ze společnosti BAUHAUS.

Jak na křovinořez?

Zahrnuje-li soupis vaší zahradní techniky křovinořez nebo vyžínač, i uvedené pomocníky je nezbytné na zimní přestávku připravit. Stroje řádně očistěte na všech přístupných místech a vyprázdněte palivovou nádrž. Pozornost věnujte také stavu zapalovací svíčky. Zkontrolovat ji lze jednoduše jejím vymontováním. Pokud jsou elektrody svíčky hnědé, je v pořádku. V případě odchylek od běžného vzhledu je nutné ji vyčistit nebo vyměnit za novou. U křovinořezů je potřeba vyhodnotit stav nože. Kromě odstranění nečistot a kontroly jeho ostrosti je na místě podívat se, zda nevykazuje znaky poškození. Pokud je v pořádku, přes zimu jej nejlépe ochráníte nanesením ochranného prostředku proti korozi. „U vyžínačů vyžaduje péči žací struna, která při nesprávném zazimování ztrácí své vlastnosti. Pro zachování pružnosti je ideální její vyjmutí a skladování na vlhkém místě. Před opětovným nasazením na jaře je možné struny vložit do vody, a ještě tak jejich vlastnosti zlepšit. Jakmile jsou všechny čisticí a servisní úkony hotové, vyžínač nejlépe uskladníte zavěšením na stěnu, ve svislé poloze, na suchém místě chráněném před zimními mrazy,“ říká David Irmann ze společnosti BAUHAUS.  

Extrémní podmínky? Extrémní péče

Zvláště prašným podmínkám je vystavena většina řetězových pil, posezónní servis vybraných částí je proto nutností. Provádí se vždy při vypnutém motoru u benzinových pil nebo vytažením kabelu ze zásuvky u elektrických pil. Po očistění snadno dostupných vnějších části je třeba odejmout kryt a vyčistit ústrojí od pilin, prachu a dalších nečistot. Na hůře dostupná místa, ke kterým se nedostanete navlhčeným hadříkem nebo štětečkem, je vhodným pomocníkem kompresor.

Značnou péči u řetězových pil vyžaduje především vodicí lišta a pilový řetěz. Kromě očištění vodicí lišty, během kterého se vyhněte používání kovových nástrojů, je potřeba se zbavit skvrn od oleje. Snadno pomůže technický benzín. Součástí pravidelné údržby vodicí lišty je i strhávání tzv. otřepů pomocí jemného pilníku na železo, stejně jako její mazání olejem. „U řetězu zkontrolujte, zda není poškozen a na jaké úrovni se pohybuje jeho naostření. Období před zimou je také ideální pro jeho důkladné naolejování. Promažou se tím nejenom všechny nýty, olej zároveň pomůže s uvolněním odolnějších usazenin a nečistot. Po okapání se nasadí řetěz zpět, a to tak, aby nebyl příliš těsně natažen,“ uvádí David Irmann ze společnosti BAUHAUS. Před zimou je taktéž potřeba vypustit palivo a vyčistit palivovou nádrž, to samé proveďte s olejem. Podstatné je věnovat pozornost vzduchovému filtru, který po vyjmutí jednoduše omyjete jarem a vlažnou vodou a necháte do druhého dne oschnout. Zkontrolovat je nezbytné také stav zapalovací svíčky. Pilu, podobně jako další zahradní techniku, skladujte v suchu, mimo vliv počasí a extrémních teplot.

1 Komentář
  1. Kamila Novotná 1 rokem ago

    Tohle jsou velice zajímavé rady, jak zazimovat zahradní techniku. Benzínovou sekačku a křovinořez mám již několik let a naučila jsem se je správně připravit na zimu. Nedávno mě zaujaly robotické sekačky, které samy posekají trávník před domem. Jednu jsem si koupila, ale zatím nevím, jak se o ní mám postarat na zimu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account