ODKUD VLASTNĚ HYGGE POCHÁZÍ A CO ZNAMENÁ?
V letech 1397-1814 bylo Dánsko a Norsko jedním královstvím, takže si oba národy dodnes vzájemně rozumějí. Původní obsah tohoto slova v norštině označuje životní pohodu a blahobyt. Souvisí ale také se slovem „hug“ pocházejícího ze slova hugge, které je neznámého původu a jehož první záznamy jsou zaznamenané kolem roku 1560. V anglickém překladu znamená toto slovo „obejmout“.
Výraz hugge může pocházet ze staré norštiny ze slova hygga („utěšit“) nebo ze slova hugr („nálada“). Hugr má původ v germánském slově hugjan a je příbuzné ze staroanglickým slovem hycgan („rozmýšlet, rozjímat).
Rozjímání, nálada, útěcha, objetí – to jsou všechno slova, která vyjadřují popis toho, čím je Hygge i dnes.
NALAĎTE SE NA HYGGE PO SVÉM
Ano, Dánové patří k nejšťastnějším lidem světa. Umějí prý žít hygge. Samozřejmě, každý národ má svou náturu, svoje zvyky i priority. Myslím si ale, že i my Češi si dokážeme takové hygge vykouzlit, i když možná po svém. Na tom ale není nic špatného:-)
„Hygge je pohoda, klidná chvilka, chvíle štěstí a souznění s druhými. Prostě příjemná, krásná chvíle, kterou si člověk vychutná ve společnosti přátel či rodiny, nebo jen sám se sebou. Nejsou to však zdaleka jen momenty, kdy sedíte zachumláni do teplé deky na gouči a v rukou držíte šálek kávy, čaje či kakaa. Hygge může být i chvíle, kdy s partnerem společně, v družném hovoru a s dobrou náladou posnídáte, kdy společně připravujete večeři a užíváte si přítomnost toho druhého, nebo s dětmi večer u stolu louskáte ořechy. „
V Hygge můžete proměnit i činnosti, které jsou jinak naprosto obyčejné
Hygge je to, co vás v danou chvíli učiní šťastnými. Znám ženu, která například každé ráno vstává velice brzy, jen aby si mohla před začátkem pracovního dne dojet na kole do posilovny a tam si hodinu v klidu zacvičit. Je to pro ní moment, kdy se může věnovat jen sama sobě, v klidu a bez stresu. Cvičení navíc miluje, takže jí takové ráno udělá zkrátka šťastnou, zatímco jiného by to zřejmě zabilo :-). Kamarádka naopak miluje výlety se svými dětmi, ráda u toho vše fotí a zaznamenává. Pro ni je to moment Hygge. I když si po nějaké době fotky prohlíží, ihned si vybaví atmosféru toho dne, pocit radosti a souznění se svými dětmi, kdy společně trávili čas v zoo či na nějakém zámku.
HYGGE TIP: VZPOMÍNKY
“Je obecně známo, že na vzpomínkách je nejhezčí právě to znovuprožívání. Začněte nějakou novou tradici s rodinnou či přáteli. Může to být hraní deskových her každý první pátek v měsíci, oslava slunovratu u moře, nebo cokoli smysluplně stmelujícího”. *1
Naše Hygge u nás doma je pro změnu při společné přípravě nedělního oběda. Máme spojený obývací pokoj s kuchyní, což nám oběma velmi vyhovuje, je to v podstatě srdce celého našeho domova, kde trávíme téměř všechen volný čas společně. Milujeme společné vaření, kdy jeden vaří a druhý mu pomáhá krájet, strouhat, míchat… Společně si přitom povyprávíme o všem možném. Nepotřebujeme k tomu sklenku vína, zapálené svíčky nebo hrnek kávy. Důležitá je na tom ta pohodová atmosféra, souznění, které člověk v takových chvílích pocítí. Najednou nikam nechvátáte, jen si vychutnáváte danou chvilku. A přesně o to v Hygge jde.
„ Hygge je utkáno z přediva každodenního života. Je to způsob, jak si uvědomit svaté ve světském, dát něčemu všednímu zvláštní příchuť a najít si čas proměnit běžné ve výjimečné…“ *2
ÚTULNOST A HYGGE
Pohodlí a pocit uvolněnosti k Hygge patří. Proto si plno žen představí hořící svíčky, příjemné vůně, které dokáží atmosféru vhodně podpořit, v zimě chlupaté polštáře a deky, hřejivý plamen v krbu, šálek horkého, kouřícího nápoje a pletené měkké ponožky. Muži si většinou představí příjemné posezení s dobrými přáteli, uvolněnou a radostnou zábavu a dobře vychlazené pivo. Obě pohlaví chtějí zkrátka alespoň na chvíli zapomenout na všechny starosti všedního dne a poddat se alespoň na chvíli tomu pocitu blaha, štěstí, spokojenosti, uvolněnosti a klidné pohody.
VĚDOMÍ PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU
Důležité je uvědomění si daného okamžiku a také, minimálně z počátku, než si Hygge osvojíte, alespoň trocha snahy pustit z hlavy problémy, starosti, stres i špatnou náladu. Hygge není samozřejmost, nevznikne samo bez jakékoli naší snahy a když už vznikne, snadno zase zmizí. Proto je důležité prožívat tyto okamžiky vědomě a cíleně se snažit vytvářet situace, které by se mohli Hygge stát. Pokud pro partnera chystáte večeři, zkuste jednou prostřít stůl slavnostně i ve všední den. Zapalte na stole svíčku, připravte mu jeho oblíbené jídlo a přivítejte ho vůní kávy. Zkuste z obyčejného večera vědomě vyčarovat Hygge večerní chvíli. Hygge si nelze vynutit, ale nenechte se hned odradit neúspěchem. Buďte trpělivé a snažte se vícekrát :-). Nakonec zjistíte, že se vy i váš partner už na takové večery těšíte. Můžete z nich udělat „Váš Hygge večer“, kdy vypnete telefony a budete tu jen jeden pro druhého. Uvidíte, že to za tu námahu bude stát.
VŠEOBECNÝ MANUÁL NA HYGGE CHVÍLE
ATMOSFÉRA – ztlumte světla, rozsviťte svíčky, lucerny a světýlka
PŘÍTOMNOST – vnímejte přítomnost daného okamžiku, nedovolte myšlenkám, aby se rozutíkaly k pracovním věcem nebo osobním starostem. Vypněte telefon.
POTĚŠENÍ – okamžik si můžete ještě zpříjemnit dobrou kávou, sklenkou vína, něčím sladkým na zub, nebo tím, co rádi jíte.
ROVNOST – v Hygge je MY NADŘAZENO JÁ. Vycházejte si vstříc a snažte se ostatní potěšit.
VDĚČNOST – zavzpomínejte na vše dobré, na ty, které máte rádi a nejsou s vámi, radujte se z přítomného okamžiku. Lepší už to možná nebude. Buďte vděčni za to, co máte.
SOULAD – nesoutěžte mezi sebou, neporovnávejte se. Mějte se rádi takoví, jací jste. Není potřeba někomu něco dokazovat, i tak jste skvělí a výjimeční.
POHODLÍ – nespěchejte nikam. Zastavte se, uvolněte se, zapomeňte na vše kolem. Udělejte si pohodlí.
PŘÍMĚŘÍ – hlavně žádná dramata, nepříjemná či „nebezpečná“ témata necháme na jindy.
POSPOLITOST – společné zážitky formují vztah, vzpomínky ho upevňují. „ pamatuješ, jak jsme tehdy spolu…..
ÚTOČIŠTĚ – domov, rodina, přátelé – tvůj přístav naděje, kam se vždy můžeš vrátit
A CO VY? UŽ JSTE ZAŽILI HYGGE CHVILKU? NAPIŠTE NÁM O TOM :-).
čerpáno z knih
*1 Meik Wiking – Z knihy Hygge prostě šťastný způsob života
*2 Luisa Thomsen Britsová – Z knihy Hygge – Tajemství spokojeného života