Dnes už nikoho nepřekvapí, když si všimne člověka píšícího levou rukou. Uvádí se, že v populaci je takových lidí deset až třináct procent. Preference se však nemusí týkat jen ruky, ale celé poloviny těla. Existuje mnoho teorií, proč a jak levorukost vzniklá. Všeobecně se má za to, že nejsilnějším faktorem je dědičnost. Pokud jsou oba rodiče levorucí, je výrazně vyšší pravděpodobnost, že jejich dítě bude také levák. Vliv se připisuje i možným důsledků traumatu z porodu nebo vyšší hladině testosteronu během vývoje plodu v těle matky.
Výzkumy stále probíhají a týkají se nejen příčin vzniku, ale i vlastnosti schopnosti leváků.
Rozhodně neplatí, že jsou leváci méně šikovní než praváci. V minulosti bylo leváctví dokonce považováno za něco špatného a mnoho lidí zaplatilo leváctví životem kvůli podezření ze spolčení s ďáblem. V řadě kultur je i dnes nepřijatelné, aby lidé přednostně používali levou ruku.
V Česku je přelomovým datem rok 1967, kdy ministersvo školství vydalo vyklášku, která zakázala přeučování leváků na praváky.
V součastnosti je levorukost stejně přirozená jako pravorukost. Leváci mají možnost používat pomůcky pro ně určené a 13. srpna mohou slavit den leváků.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account