V dávné minulosti byla obuv brána pouze jako ochrana před zimou a poraněním nohy. Teprve až když se společnost sociálně rozdělila na bohaté a chudé, začaly se tyto rozdíly projevovat i na obuvi. 

Vysoké podpatky nosili i muži. Důležitý byl styl zdobení obuvi, výška podešví a podpatků. Především podpatky zvyšovaly prestiž, důležitost a majetnost svého nositele. Vysoké podpatky nosily vážené osoby. Podpatek zpomaloval jejich chůzi a tím zvyšoval jejich úctyhodnost. 

Podpatky nosili již staří Egypťané. Prostitutky s vysokými podpatky byly velmi žádané u egyptských elit. Ve středověku byly předchůdci lodiček masivní dřeváky, později byla populární obuv z Turecka na vysoké platformě. Obuv se ve středověku draze zdobila látkami a drahokamy.

Boty, které by připomínaly dnešní lodičky, se začaly vyrábět v 15. století. Popularitu získaly zejména díky oblíbenosti jezdectví na koni. Módními střevíčky s podpatky proslula stará Francie. Nosila je Kateřina Medicejská i francouzský Král slunce Ludvík XIV. Ludvík dovedl střevíce k dokonalosti. Nechal si je zdobit drobnými válečnými motivy. Těžko říci, jak se v nich králi chodilo. Byly totiž 10 centimetrů vysoké.

Opravdový boom klasické lodičky nastal až v roce 1860. Může za to vynález šicího stroje. Střevíčky na vysokých podpatcích se dostaly snad do celého světa. Podpatky vzala na milost i Amerika, a v 19. století zprovoznila první továrnu na dámské lodičky.

Ve 20. století již sexy dámské lodičky dosáhly masové oblíbenosti. Velkou reklamu jim prokázal Hollywood i hudební průmysl. Nový vzhled jim vtiskl lodičkový mág Christian Dior a jméno Manolo Blahnik se stalo symbolem pro luxusní lodičky.

Dámské lodičky jsou módní stálicí, jsou sexy a elegantní zároveň a jak to máte s tímto typem obuvi vy, dámy?

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account