Abychom si vysvětlili, proč je jméno Petr tak výjimečné, musíme sáhnout hluboko do minulosti. Ačkoliv je jméno řeckého původu, vícero svátků se datuje až do počátku křesťanství.
Pojí se s jednou z nejznámějších biblických postav, apoštolem Petrem. Svatý Petr, původním jménem Šimon, bratr svatého Ondřeje, který přijal nové jméno od Ježíše, konal jeho jménem zázraky až do své smrti 29. 6. v roce 64 našeho letopočtu.
Právě v tento den byl po několikaměsíčním vězení v Římě ukřižován hlavou dolů, stejně jako svatý Pavel, který slaví svátek ve stejný den. Na rozdíl od Petra byl ale Pavel v Římě popraven stětím v roce 67. Oba roky jsou ale pouze odhadované, některé zdroje uvádí rok úmrtí Petra 67 nebo rok úmrtí Pavla 65 apod.
Proč tedy Petr slaví ještě jeden svátek? Pro křesťany nejde o nic výjimečného, mnoho jmen mělo v jejich kalendáři vícero svátků a ani Pavel či Petr nebyli výjimkou. Ostatně po druhé světové válce slavil Petr více než 10 svátků za rok a ještě v padesátých letech minulého století slavil dokonce svátky tři.
Dnes zůstal zachován pouze ten únorový, přesněji 22. února. Ten je ale zasvěcen Stolci svatého Petra, tedy jeho povýšení na první hlavu církve v historii. V tento den byl Petr jmenován vrchním církevním hodnostářem, kterému dnes říkáme papež.
Říci, který svátek je ten správný, prakticky nelze. Každý Petr si sám může vybrat, kdy jej bude slavit. Pravdou je, že červnové datum má tradici v církevním kalendáři a slaví se ve vícero křesťanských zemích. Svátek v únoru má Petr pouze u nás a je tedy výhradním specifikem českého kalendáře. Oficiálně jsou ale povoleny oba dva dny.