Konečně se ledy pohnuly a svět se začíná zajímat o to, co se děje s plasty, které zaplavují naši zeměkouli. Denně se jich vyrobí tuny, hromadí se na skládkách, znečišťují moře a zabíjí zvířata. To, jak svět bude vypadat za desítky nebo stovky let, je v rukou každého z nás. Máme moc udělat změnu. Jestli máte chuť i vy se přidat, máme pro vás super tipy.
Doby, kdy jsme si nábožně doma schovávaly igelitové tašky z obchodů s potravinami jsou už snad dávno pryč. Nicméně právě v nich plastových obalů zatím moc neubylo. Z hygienických důvodů je většina čerstvých potravin v krabičkách nebo nádobkách, které jsou, jak jinak, z plastu. Některé řetězce si uvědomují, že situace začíná být kritická, proto řeší jiné možnosti balení rychloobrátkového zboží, ale to představuje mnoho investic do výzkumu.
Jak bojují proti plastům v zahraničí
V zahraničí to vyřešili tak, že se spojilo několik firem, zvučných jmen, vyrábějících kosmetiku a potraviny, a zřídily si pro vlastní potřebu distribuční firmu, která zboží rozváží. A tak přijede jeden z řidičů k zákazníkovi domů, převezme si prázdné obaly a vymění za nové, plné. Američané to prý vítají a službu si chválí. Nicméně i tam je tento způsob prodeje a rozvozu teprve v začátcích. Další firmy se přidávají jen zvolna.
U nás mají některé firmy podobné tendence, ale vy nemusíte čekat. Se záchranou planety a bojem proti plastům můžete začít už dnes.
Praktické tipy, jak se vyhnout plastům
Pořiďte si pevné látkové tašky na nákup i na pečivo. Dokonce některé řetězce je nabízejí, zaplatíte je jednou a když se zničí, tak je snadno vyměníte za nové. Nebojte se zeptat, na informacích vám poradí. Látkovou tašku najdete i na našem e-shopu.
Máte rády ledové nápoje z kavárenských řetězců? Zeptejte se jich na bambusová nebo nerezová brčka místo plastových. Pokud nemají, pořiďte si své, a to si s sebou noste.
U kávy ještě zůstaneme. Kupujete si ji s sebou? Pořiďte si termohrnek, do kterého vám kávu na většině míst udělají. Nebo můžete zjistit, zda je vaše oblíbená kavárna na seznamu těch, které využívají systém OTOČ KELÍMEK. V principu to funguje tak, že si na jednom místě koupíte kávu, kterou vám připraví do speciálního hrnku, za nějž zaplatíte zálohu. Kávu po cestě vypijete a hrnek vrátíte do jiné kavárny, která tuto službu také nabízí. V současné době je přes 200 míst, kde můžete otočit kelímek a nová neustále přibývají.
Další možností je nakupovat v obchodech, které prodávají potraviny bez obalu. Na těchto místech si pořídíte nákupní košíky, a také nádobky, které potřebujete doma na uskladnění potravin a kosmetiky.
Nakupujte v obchodech, kde prodávají větší balení produktů.
Dodržujete pitný režim? To je chvályhodné. A co si místo neustálého kupování balené vody pořídit nějakou trendy skleněnou láhev, do které si dáte čerstvou mátu, trochu citronu či jiné ovoce? Balená voda v obchodech už dávno ztratila svoji kvalitu. Často stojí na paletách vydaná na pospas slunci, větru a dešti a trvá i několik měsíců, než se dostane na pulty. Vy si můžete připravovat čerstvou a každý den s jinou příchutí!
Přestaňte žvýkat. Speciální žvýkací pryž v sobě obsahuje ropu i latex. A navíc trvá moooc dlouho, než se v přírodě rozloží. Zkuste pastilky nebo mátové bonbony.
Plastové kartáčky na zuby už nefrčí. Srovnatelnou nebo i lepší kvalitu vám nabídne dřevěný nebo bambusový kartáček.
Neznamená to, že musíte svůj život teď hned od základů změnit. To by stejně dlouho nevydrželo. Protože, co si budeme povídat, jsme plastová generace proto, že je to jednodušší. Začněte postupně a pak přidávejte. Ale hlavně – každá změna se počítá.
Foto: Pixabay.com, Pexels.com, Dropbottle.com, instagram.com/least.waste/