Brontosauři v Himálajích vůbec nelení. Jsou pobočným spolkem Hnutí Brontosaurus a šíří misi v Malém Tibetu. Pomáhají škole Spring Dales Public School, ve vesnici Mulbekh a spojují dohromady přednosti Čechů a obyvatelů Malého Tibetu. Pořádají společné koncerty českých a tibetských umělců nebo různé benefiční akce na podporu této malé země. Jsou jedinou českou neziskovkou jejíž rozvojový projekt spolufinancuje Dalajláma.
O krásné zážitky není nouze: zpěv, hory, setkání se skvělými lidmi
Slyšet moravskou píseň “Ej, lásko, lásko” uprostřed himálajských hor bylo určitě pro všechny účastníky nezapomenutelné.
Iva Bittová o zážitku z akce řekla (cituji): „Těšilo mě, jak Dalajláma naslouchal mému zpěvu a hře a cítila jsem s ním vzájemné propojení“. Padla vzpomínka na Václava Havla, kterého si oba moc váží.
(Iva Bittová a tibetský umělec Ančuk)
Zpěvačka během své návštěvy viděla rodné místo nomáda a umělce Ančuka. Nomády našla na místě zvaném Snaghta ve výšce 4 700 m. Společně si večer u ohně zazpívali a zatancovali a vzájemně se inspirovali. Jelikož spolupráce funguje na obě strany, tak v listopadu k nám do České republiky Ančuk přijede, je pozvaný na dva koncety od Ivy. Spolu s ním přijedou i ex-studenti Sonama a Khenraba, kteří budou tlumočit na obou koncertech v rámci projektu. Během roku u nás v ČR probíhají mimo jiné i workshopy a výstavy s ukázkou moderní tibetské malby. Poslední akce probíhala teď v září v Praze.
Kdo za vším stojí?
(Jirka a Dalajláma)
Jirka Sázel žije s partnerkou Petrou a třemi dětmi v Brně. Do Malého Tibetu jel poprvné v roce 2008 a Brontosaury založil v roce 2012. Motivaci pro svoje projekty získal postupně. Na začátku cítil sympatie k rozvojové pomoci a tibetské kutuře a proto jel pomáhat jako doborovolník.
Jirka povídá, jak to probíhalo dál…
“Potom se mi ze školou podařilo domluvit, že tam pošlu skupinu dobrovolníků opakovaně, a jak jsme sehnali peníze na stavbu školního internátu, tak nás začal spolufinancovat Dalajláma. Těsně na to jsem se rozhodl založit vlastní neziskovu a jít do toho naplno. Spolupráce s tamními obyvateli mi pomohla ujasnit si vlastní hodnoty. V rozvojových zamích je prostě spoustu lidí, kteří potřebují naši pomoc. Práci pro ně bych prostě nemoh vyměnit za pouhé hromadění majetku pro sebe samotného.”
(škola Spring Dales Public School, ve vesnici Mulbekh)
Zajímá mě, jaké jsou životní hodnoty lidí, za kterými do Tibetu jezdíš, co je pro ně v jejich životě důležité a jak reagují na nové věci a poznatky?
“Místní jsou zvyklí mnohem více opravovat. My naopak všechno vyměňujeme. A to ať už se jedná o mobil, školu, manželství. Schopnost jak tamní dbají o mezilidské vztahy je naprosto inspirující. Vyměňujeme si navzájem pouze energie, nezachraňujeme. Jsme přesvědčení, že Češi mají více financí a technických znalostí, které mohou obyvatelům Malého Tibetu zlepšit život. Tamní mají inspirativní kulturní zvyky, buddhistické učení, medicínu a úzký kontakt s přírodou. Věříme, že si umějí zajistit lepší budoucnost na základě vlastní píle a nepotřebují naši záchranu. Lidé v Malém Tibetu se toho od nás hodně naučili. Jsme jedni z mála (jestli ne jediní) v ČR, kteří zvládají dělat rozvojovou pomoc na úrovni, která vede tamní obyvatele k prokazatelnému rozvoji dovedností a zároveň samostatnosti. Nás velmi těší, jak se v rukou obyvatel postupně probouzí moderní podoba původních kulturních tradic a stejně tak i vlastní podoba moderních vyučovacích metod. ”
Rozumí si himalájské děti s našimi? Říkal jsi mi, že se učí od našich třeba tancovat, wacraft, hokej a jiné činnosti.
“Jasně, že si rozumí. Nebo zatím je všechno super 🙂 Důležité při tom je, že setkání s exotickým protějškem jim pomáhá ujasnit si kdo vlastně jsou a jaké mají přednosti. Nejvíce lidí s námi jezdí na prázdninové dobrovolnictví, ke kterému je potřeba podat přihlášku na konci ledna.”
(tibetské a naše děti)
Těší vás pochvala od Dalajlámy a jeho další příslib pomoci?
“Ano, jsem rád že se nám daří s Dalajlámou rozvíjet vztahy a tím propojovat naše národy. Dalajláma přislíbil 4,5 mil rupií = 1,5 mil Kč. Pokud penzíe dostaneme, tak budeme rádi, ale to že nám to Dajaláma slíbil ještě nemusím znamenat, že to jeho sekretář pošle :-). Proto se radši spoléháma na naše himálajské patrony, těch potřebujme 500 k dokončení nového školní kampusu pro tamní školu. Další rok začneme stavět nové školní laboratoře.”
Teď nedávno se konala: Benefiční himálajská výzva, máte radost z výsledku?
“Benefiční himálajské výzva se moc povedla. Objevili jsme další způsob, jak do podpory naší školy vtáhnout více lidí. Účastníkem byl také herec Zdeněk Piškula, který uváděl všechny videa z akce. Podařilo se pro školu vybrat 200 tisíc Kč, což je super výsledek.”
(účastníci výzvy)
Je něco, co chceš vzkázat našim čtenářkám a čtenářům?
“Pomáhejte s námi. Budete z toho mít radost a bude vás to bavit.”
Obrázky: autor Jirka Sázel