Špenát s česnekem, bramborami a mrkví
Variací špenátu je nespočet
Existuje nespočet způsobů přípravy špenátu, já tu nyní mám jeden vlastní recept. Pochází z mé hlavy, ale neříkám, že potraviny vhodné ke špenátu podobně seskládala už i jiná hlava – nebo to napadne hlavu další. Špenát je totiž široce dalece oblíbený, stejně tak se ingredience, které jsem ve špenátu použila, najdou snad v každé české kuchyni. A není to jen česnek. Takže máme špenát a česnek, k tomu přihodíme nějakou tu bramboru a mrkev. Pepř a sůl jsou samozřejmostí. A dá se přidat i mléko nebo lépe smetana na zjemnění, případně mouka na zahuštění, ale ta není tolik potřeba, protože hustotu špenátu dodají i rozvařené brambory…Jak na to?
- Nejprve necháme v hrnci nechat na oleji zezlátnout na kousky nakrájenou cibulku.
- K cibuli přidáme na drobné i větší kousky nakrájené brambory a nadrobno nakrájený česnek. Kousky brambor by měly být co nejmenší, abychom je nemuseli do změknutí příliš dlouho vařit.
- K cibulce, bramborám a česneku přidáme i najemno nastrouhanou mrkev. Zeleninu na oleji je třeba řádně míchat, abychom něco nepřipálili, zvláště když přidáme jemné kousky mrkve. Ty oleji dodají zajímavou nazlátlou barvu a celému špenátu jemně (opravdu jen jemně) nasládlou chuť.
- Jakmile zelenina začne hnědnout, podlijeme ji vodou a dusíme až do změknutí brambor, pak přidáme další vodu, případně mléko, špenát (buď čerstvý, nasekaný na kousky anebo jemný balený mražený špenát) a povaříme ho.
- Špenát osolíme a opepříme, nakonec přidáme na dochucení ještě jednou česnek. Můžeme zjemnit i smetanou.
- Pokud chceme zahušťovat moukou, uděláme to buď klasicky ve fázi jíšky anebo při vaření pomocí mouky rozšlehané ve vodě.
Nejenom pro Pepka námořníka
Špenát je známým zdrojem železa, ač to s tím podílem železa v listech špenátu zdaleka není tak žhavé, jak nám to předváděl slavný Pepek námořník. Špenát vedle železa nabízí celé spektrum dalších cenných vitamínů a minerálů. Je jich tolik, že by se dal označit i jako česká superpotravina.Špenát a jeho složení
- železo, ale i další minerální látky – vápník, draslík, hořčík, jód
- vitamíny – vitamín C nebo vitamín E
- vitamíny skupiny B – niacin (vitamín B3), biotin (vitamín B8), kyselina listová (vitamín B9)
- karotenoidy – betakaroten a lutein
- kyselina šťavelová (jetelová sůl)
- fytohormony – rostlinné látky podobné lidským hormonům
- chlorofyl – přírodní barvivo, které nese mj. protizánětlivé a čistící vlastnosti
A není to jen špenát!
Ve špenátové pochoutce špenát provází také onen česnek, který se označuje také jako přírodní antibiotikum. Mj. je to díky obsahu alicinu.Účinky připisované česneku
- Působí jako přírodní antibiotikum a antiseptikum.
- Je prospěšný při chřipce a nachlazení.
- Má antivirové a antibakteriální účinky.
- Posiluje obranyschopnost, stimuluje imunitní systém.
- Snižuje krevní tlak, čistí cévy.
- Je mu přisuzována i schopnost ničit střevní parazity.
- Dokonce má fungovat jako přírodní afrodiziakum.
- Více o česneku tady...