Klasická medicína, nebo alternativní? Čemu dát přednost, ptali jsme se za vás.

O rozdílech a možném propojení západní medicíny s alternativní, vycházející vesměs z východních tradic, se v dnešní době často polemizuje. Odlišné názory přitom mají i odborníci. Zeptali jsme se na názor a zkušenosti lékárnice Zuzany Kazdové, která se vedle svého běžného zaměstnání věnuje i alternativní medicíně  – homeopatii, shiatsu, tradiční čínské medicíně a kraniosakrální biodynamice. Zuzanu Kazdovou zpovídala kolegyně Aneta Boučková.

Jak jde dle vaší zkušenosti klasická západní medicína dohromady s alternativními metodami?

Řekla bych, že je prospěšné, když má kdokoliv, kdo se zabývá zdravím druhých lidí, přesah do západní i alternativní medicíny. Často je pak pro něj snazší vnímat příčiny chorob a vidět pacienta jako celek. Oceňuju taky možnost výběru léčby. Když má člověk například lehce zvýšený tlak, tak buď může k lékaři pro klasické prášky, které už bude dost pravděpodobně brát napořád, nebo může místo toho zajít třeba na čínskou medicínu, začít se lehce jinak stravovat, sportovat a podobně. V lékárně bohužel není dostatek prostoru probrat s každým různé možnosti léčení, včetně těch méně tradičních. Ale každá lékárna má svoje charakteristické pacienty. Protože já pracuju v lékárně, kde je rozšířený prodej homeopatie, Bachových esencí a podobně, stává se mi poměrně často, že narazím na lidi alternativně smýšlející, které zajímá mnohdy i to, jak se léčím já sama. A někdy se tím třeba inspirují.

Který směr léčení preferujete vy sama, pro sebe a svoje blízké?

Tím, že mám víc možností volby, závisí moje rozhodnutí na konkrétních obtížích. Kdybych měla angínu,  nebudu se pokoušet dostávat z ní alternativně, protože by se to mohlo docela protáhnout. Raději budu týden poctivě užívat antibiotika, která pak zase v tom lepším případě několik let neuvidím. Při viróze budu rozhodně užívat vitamín C s postupným uvolňováním a přípravky na podporu imunity. Ale pokud mě bolí hlava, tak budu hodně pít vodu a místo tabletky proti bolesti si raději půjdu dřív lehnout. Na několikaleté bolesti zad mi kdysi pomohlo cvičit tai-či a bolestivá bedra mi spravila kraniosakrální terapie. A podobných příkladů je víc. V zásadě se dá říct, že i když bychom se u mnoha chorob bez léků asi neobešli, není nutné je užívat vždy a ve všech případech. Často je to jen naše pohodlnost.

Jaký dopad na vaši práci mají nová nařízení EU? Nedávno jsem musela vyloženě přemlouvat jednu lékárnici, aby mi prodala bylinkovou mast na opar. Snažila se mi v koupi zabránit, protože prý na mastičku nejsou testy, takže se nedá zaručit, že funguje. Je přístup lékárníků různý, nebo jsou teď regulace tak striktní, že vám nezbývá než zákazníky zrazovat od „nevyzkoušených“ přípravků našich babiček?

Já jsem zatím vždy měla možnost pracovat v lékárnách, kde byla důležitější snaha lidem pomoci než z nich vytáhnout co nejvíc peněz nebo jim záměrně prodat něco, o co vůbec nestáli. Můžu tedy s klidem prodat léty ověřený lék za pár korun místo jiného, stejně či méně účinného, ovšem za desetinásobnou cenu. Samozřejmě se ke mně doneslo, že ne všude mají lékárníci tyto možnosti, ale doufám, že se lékárenství nedostane do fáze, kdy budeme všichni muset lidem nutit takzvaně preferované produkty pod pohrůžkou nižšího platu či výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account