Feng Shui: Pravda o tradičním a moderním přístupu k harmonizaci prostoru

Tak jo. Už mě to nebaví. Je na čase na to upozornit a začít lidem vysvětlovat, jak to doopravdy je. Nebude to lehké, vím. Lidé neradi slyší, že udělali chybu nebo že nejdou správným směrem. Vím, že se chystám na boj s větrnými mlýny. Jenže já to tak prostě nechat nechci.
Dělat chyby je lidské a kdo nic nedělá, nic nezkazí a taky nic nemá. Důležité je se z těch omylů poučit a přemýšlet nad informacemi, které jsou nám předkládány. Mnohdy není snadné získat informace, které stojí na důvěryhodném základu, ale když pak najdete ten správný zdroj, tak se nestačíte divit, co došlo k vám. Něco  jako tichá pošta.
A to je přesně můj případ. Sklopila jsem hlavu a statečně uznala, že jsem udělala chybu (a vzala věci pouze jako fakt bez ověření zdroje), kterou se však snažím napravit.
A tak jsem se rozhodla, že si trochu kontroverzně posvítím na FENG SHUI. Vím, že tímto článkem hnu nejspíš žlučí mnoha lidem a počítám i s negativními až ostrými či rýpavými ohlasy. Jenže ono není Feng Shui jako Feng Shui.
Žijeme v Evropě 21.století a celá řada „zaručených“ informací k nám přichází z USA. A to je také případ Feng Shui. To, co hýbe Evropou a šíří se jako virus už několik desítek let, ale není TO Feng Shui, které je založeno na čínské metafyzice, pozorování přírody a hvězd a proudění energie Qi.
Vypíchnu některé nejzásadnější mýty a pokusím se je trochu objasnit. Nejdřív vám prozradím, jak se k nám dostalo Feng Shui, které praktikuje tolik lidí a proč je tolik populární. Budu mu říkat New Age Feng Shui, protože přesně to je.
Tedy New Age Feng Shui vzniklo v 70. letech minulého stolení v USA jako škola Černého klobouku. Pro západní svět to dlouho byla jediná škola Feng Shui, která značně ovlivňovala jak své stoupence, tak své klienty. Šlo o skvělý marketingový tah, to nelze popřít. Lidé jsou hnaní svými „konzumními pudy“ a tak rádi sáhnout po tom nejsnadnějším, nejrychlejším a po tom, co jim slíbí „hory i s horákama“, zkrátka šťastný život až do smrti.
Tak asi vás zklamu, ale takhle to vážně nefunguje. Škola Černého klobouku vytvořila velice „praktickou pomůcku“ – mřížku a výseče Ba Gua (čti Pa Kua), která vám přesně ukáže, kde dřímá vaše bohatství, kde najdete svoji slávu či který roh svého bytu musíte vyzdobit, abyste si do života konečně přitáhli partnera a měli s ním spokojený život.
Ruku na srdce, kdyby to bylo tak snadné, tak jsme všichni šťastní, bohatí, zdraví a máme nejlepšího partnera na světě.

Jenže takhle to nefunguje.

TRADIČNÍ NEZNAMENÁ ARCHAICKÉ NEBO ZKOSTNATĚLÉ

Pojďme se podívat na pár faktů a mýtů resp. zásadních odlišností mezi tradičním Feng Shui a New Age Feng Shui. A prosím vás TRADIČNÍ neznamená archaické nebo zkostnatělé. Naopak, divili byste se kolik známých osobností a úspěšných lidí i firem využívá služby asijských mistrů tradičního Feng Shui. Jistě všichni znáte třeba Richarda Bransona, který své firmy staví a řídí podle zásad tradičního Feng Shui.
Joey Yap, který je, i přes svůj nízký věk, jedním z nejuznávanějších mistrů Feng Shui na světě, konzultoval v takových společnostech jako je např. BMW, Audi, Mercedes Benz, Microsoft, HP, Intel, Citbank, HSBC a mnoho dalších.

INTERIÉR X EXTERIÉR
V našich krajích to vypadá, že veškerá práce s Qi (čti Čchi) – životní energií se odehrává uvnitř našich obydlí, a že musíme tvrdě zapracovat na interiéru našeho bytu, správně vymalovat, dodat správné doplňky, zkrátka udělat Feng Shui desing. Ano. To je pouze design – New Age Feng Shui.
A zamysleli jste se někdy nad tím, jak se Qi dostane do vašeho bytu? Jasně, snadná odpověď je zvenčí. No ale co když venkovní okolí má velice slabou nebo téměř žádnou Qi? Vytvoříte ji tedy tím, že si vymalujete chodbu na fialovou nebo ložnici hnědou? Odpověď zní NE. Je to jako to známé pořekadlo – „Kde nic není ani smrt nebere.“
Naproti tomu tradiční Feng Shui pracuje především s vnějším okolím. Sleduje krajinné prvky, tvary hor, toky vod. Proč? Protože Qi „vyvěrá“ v horách, po úbočích kopců teče do údolí a kumuluje se ve vodních plochách a řekách, které ji nesou dál.  Tyto krajinné prvky ovlivňují tok Qi a proto můžeme pozorovat jak se v některé krajině životu a lidem daří a jinde ne. Pokud žijete v oblasti, kde je Qi málo, v krajině ploché, kde větru nic nebrání, rozhodně nezvýšíte množství Qi ve vašem domě zásahem v interiéru.
Pokud je však v krajině Qi dostatek, můžeme ji využít v náš prospěch tím, že správně rozložíme interiér.
Vnímáte tu logiku a rozdíl mezi New Age a tradičním Feng Shui?

Krajinné prvky zajišťují tok a proudění energie Čchi

EZOTERIKA X METAFYZIKA
Často se dozvíte zaručený Feng Shui tip na zlepšení vašeho života – červené prostěradlo, kámen pod postel, misku s vodou k hlavě, když spíte, čínské mince na kliku a úplně nejvíc nejlepší fígl na hojnost, který jsem slyšela, je zrcadlo za sporákem. Prý aby se v něm odráželo a zdvojnásobilo množství připravovaného jídla a vyvolalo to dojem, že máte na to pohostit dvakrát více lidí, na což Qi zareaguje tím, že vám do života vnese ještě více bohatství.
Tak jediné, co vám zrcadlo za sporákem přinese, je odhalení toho, zda držíte nebo nedržíte dietu podle množství tuku, který na něm ulpí.
Ano, v Číně se skutečně používají různé symboly jako třeba čínské mince nebo sošky draků či jiných zvířat. Ale to je čínská symbolika, podobně jako my si dáváme do peněženky šupinu z kapra. Těžko někdo čeká, že tím zbohatne. Ale v Číně mají tyto symboly svůj význam, je to součást jejich tradice a legend, ale povětšinou to nesouvisí s Feng Shui.
Metafyzika, jejíž je Feng Shui součástí, na druhou stranu vychází z pozorování Země – proudění energie Qi, krajinných prvků- hor a vod a jejich vlivu na člověka, z pozorování nebes – hvězd, Luny a Slunce a času. A mezi Nebe a Zemi začleňuje Člověka a snaží se najít soulad mezi prostorem a časem. Je to tedy do značné míry otázka fyzikálních zákonů např. proudění větru.
Tím se dostávám k dalšímu značnému rozporu mezi New Age Feng Shui a tradičním Feng Shui.

ASTROLOGIE – ČLOVĚK
Zatímco New Age Feng Shui jednoduše určí geometrický střed bytu (pokud použijete výseče), od něj vynese výseče v osmi světových stranách a řekne: „Tady máte sektor hojnosti. Podpořte ho zelenou, květinou nebo fontánkou.“, případně použije pokročilejší techniku a podle orientace domu určí příznivé a nepříznivé směry (ovšem pouze pro dům), tradiční Feng Shui do své analýzy zahrne především obyvatele domu (všechny) a nápravná opatření či doporučení dá s ohledem na horoskop obyvatel.
Může se totiž stát, že domu vyjde  příznivý sektor např. na západě, ale pro konkrétního člověka, který v domě žije, je to naprosto nevyhovující část domu. Takže, co uděláte? Pominete člověka a upravíte Feng Shui v interiéru bez ohledu na to, jaký vliv to bude na jeho obyvatele mít?
K tomu, abyste mohli pomoci člověku, aby se mu dařilo, když bydlí v konkrétním domě nebo bytě NUTNĚ potřebujete znát také jeho horoskop. No jen si to představte, v místnosti, kde má obyvatel bytu ložnici vyjde nápravný element např. Kov a tak si ložnici zařídí ve stylu Kovu. Ale co když pro něj osobně je Kov nepříznivý element nebo dokonce takový, který ho přímo poškozuje?

Vesmírná trojice – Nebesa – Člověk – Země

A teď už to trochu z té hutné a těžké teorie odlehčím a zmíním pár krátkých vět ke třem vybraným zaběhnutým mýtům.

ŽIVOTNÍ STYL
Tradiční Feng Shui je metafyzická věda, nauka a jako taková není životním stylem. Za životní styl lze považovat např. stravování se podle pěti elementů nebo pravidelný pohyb, zkrátka to, co v životě děláte, abyste byli zdravější a zdatnější a spokojenější (pokud nejste např. alkoholik nebo silný kuřák, ti mají poněkud odlišný přístup). Ale to nemůžete zahrnovat do Feng Shui.
Vyzdobit si byt ve stylu staré Číny, prohlásit to za Feng Shui a pak říct, že Feng Shui je životní styl, je také velice zavádějící. Už jen proto, že tradiční Feng Shui řeší prostor a čas a ne vaše životní návyky. Projekt domu taky nelze prohlásit za životní styl. Ano, může ho do značné míry respektovat, ale nedá se říci, že kuchyň umístěná v severozápadní části bytu je životní styl.

BARVY
Tak tohle je asi nejrozšířenější nedorozumění ohledně Feng Shui. Zastánci New Age Feng Shui si s barvami hrají velmi rádi. Výmalba pokojů je pro ně často zásadní a naprosto nezbytnou úpravou podle „Feng Shui“. A když vám v jedné místnosti vyjdou podle Ba Gua výsečí čtyři různé nápravné elementy se  čtyřmi různými barvami, tak si vymalujete každou stěnu jinak? A jak to asi bude působit na vaši psychiku? A o tom to je.
Barvy jsou záležitostí psychologickou. Na proudění energie Qi nemají vliv a vaše prosperita se díky červené stěně určitě nezvýší. Barvy ovlivňují naší psychiku a je třeba je volit s ohledem na účel místnosti, aktivitu k jaké v ní dochází a vlastní vkus.

KŘIŠŤÁLY
Také je mám ráda. Líbí se mi jako dekorace a pro odlesky, které házejí při ozáření sluníčkem. K jakému elementu bychom Křišťál asi přiřadili? Neznám nikoho (dobře, teď už pár lidí znám, ale těm jsme to vysvětlili), kdo neřekne Voda. A když se zeptám: „Proč?“. „Protože je to sklo a to je čiré, přeci.“ Ale to je pouze barva a jak jsme si již vysvětlili, barvy nehrají ve Feng Shui roli.
A co ostatní vlastnosti toho materiálu? Je to sklo. Sklo je hladké, voda po něm stéká, vzniklo tavením nerostu – písku (zde se asi shodneme, že to je element Země) – stejně jako kov. No ano. Sklo patří skutečně k elementu Kov.
Takže příště až budete chtít využít křišťál jinak než jen pro dekorativní účely, pak vězte, že je to element Kovu a ne Vody. A to může být pro někoho dost podstatný rozdíl.
Vnímejte svůj prostor.
Vaše Tereza

Foto: Tereza Pyrchalová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account