Od narození víme, co slovo „domov“ znamená. Je to naše radost a štěstí, bydlet a mít svoji postel, zázemí. Myšlenka osamostatnit se v nás roste odmala, v dospělosti opouštíme hnízda a začínáme budovat vše od začátku, podle sebe. Nový život, nové možnosti, nový rozlet.
Každý domov má svůj příběh, v každém pokoji zanecháváme stopu
Domov je vnímavý vůči všemu, co se v něm děje. Zachytává slova, myšlenky, pocity, činy a ty se pak v prostoru mění v energii. Takže vše, co doma vypustíte ze sebe ven, dostanete zpět. Domov je oázou, když v něm proudí radost, štěstí a láska. Odráží se to pak na útulnosti bytu, na vstřícnosti lidí, kteří bydlí a žijí uvnitř. Tam, kde je smích a radost, má menší prostor smutek a tma. Minulost a přítomnost se zapisuje do zdí bytu, proto dejte svému domovu ze sebe to nejlepší, co můžete dát.
Zeptala jsem se na pár otázek specialistky na bytový design a lidskou duši podle Feng Shuej Olgy Buškové.

Proč je důležité dívat se na bydlení ze všech možných úhlů a vidět domov vždy jinak? Třeba jako jídlo?
Potom možná uvidíte souvislosti, s tím, co se doma odehrává. Dokážete se podívat na situaci očima lidí, s kterými žijete. Mě baví se na domov dívat jako na jídlo. Jídlo spojuje. Jídlo voní. Jídlo chutná – tak jako domov. Některé pokoje jsou malé a některé velké. Tak jako malé porce a velké talíře.
Jakou souvislost má domov a dvanáct měsíců v roce, o kterých píšete ve svém novém diáři?
Napadlo mě se na rok podívat jako na dvanáct pokojů, kde každý pokoj je jiný. Má jinou teplotu, barvu, dekorace a zážitky. Třeba leden je čistý bílý pokoj, kam není třeba si nastěhovat hned všechny zlozvyky z loňska. Březen vidím jako ZEN, čas pro sebe.  A tak jako se do nových domovů nestěhujeme všichni v lednu, ale během celého roku, napadlo mě vytvořit diář, kam bude možné se nastěhovat kdykoli, např. v dubnu nebo listopadu.
Chtěla jsem vytvořit diář, kde je v každém dni možné vidět radost. Je jedno, jestli je malá, velká, barevná nebo s kapkami rosy. Důležité je ji vidět a prožít. Aby čas dnů neprojížděl jako rychlík. V každém měsíci je moje doporučení, jak ho vidím svým pohledem. Na konci je seznam, co si chcete odstěhovat do dalšího období. Je plný krásných ilustrací Báry z Nikolajky, se kterou jsme společně už tvořily knihu Domov jako talíř. Mám z naší spolupráce velkou radost.

Co musíme udělat, aby nám bylo doma dobře?
Já si myslím, že celý život, nejenom domov, je složený z několika důležitých zdí. Starat se o ně a pečovat, protože potom je život více barevný. V některých potřebujeme mít okna a dveře, které jdou kdykoli otevřít.
 1. Přední zeď je z mého pohledu ta nejdůležitější. Symbolizuje radost, otevřenost a budoucnost. Když vám bude tato zeď chybět, ztrácíte smysl života. Nevidíte svojí cestu. Člověk potřebuje vidět před sebe. Mít své sny. Těšit se. Mít odvahu. Je to cesta budoucnosti. Představte si ji s okny třeba do přírody, světa nebo do nebe. Bez smyslu života lidé chřadnou. Je důležité myslet na budoucnost a vědět, kudy vede cesta dál.
 2. Zadní zeď symbolizuje oporu, rodinu a váš kmen. Pro ženu je oporou muž, pro muže jeho žena a pro děti zase rodiče. Přední a zadní zeď je základ stability. Někdy je dobré se v životě ohlédnout, neběžet pořád jen vpřed. O koho se skutečně můžete opřít? Kdo stojí za vámi? Komu můžete popřípadě spadnout do náruče?
 3. Levá zeď jsou srdeční lidé – blízcí lidé. Sem patří nejlepší kamarádi a přátelé. Každý potřebuje svoji vrbu nebo vylít si někdy srdce. Doporučuji se neizolovat jen v partnerství, protože pak vám bude levá strana chybět.
 4. Pravá zeď je pracovní, zaměřená na spolupráci s lidmi – spolupracovníci. Tuto zeď tvoří lidé v práci a ve vašem okolí, se kterými společně tvoříte, vytváříte projekty a plány.  
 5. Podlaha je jistota nás samých v sobě. Pevná půda. Víra ve vlastní sílu. Odvaha. Vnitřní krása a jedinečnost. Je dobré nepochybovat o sobě, věřit si, mít stabilní a pevný krok. Na čem stojí vaše hodnoty?
 6. Strop rozvíjí tvořivost a díváte se skrz něj k nebi. Znamená vše, co k vám přichází přes vaši intuici, napojení, lásku, inspiraci, tvořivost, spiritualitu. Jsou to všechny dary nebe. Jste díky němu otevření světlu a vesmíru. Objevujete svoji jedinečnost.
Pokud vám některá stěna chybí, vnitřní plamen je v ohrožení.
Při ztrátě dvou zdi proti sobě stojíte v průvanu a může se dostavit pocit ohrožení nebo strachu. Jako u svíčky světlo může zhasnout. Proto si myslím, že je důležité pečovat o šest stěn a vybírat si ty nejlepší lidi a podmínky kolem sebe. Je jedno, jestli svůj život vidíte jako garsonku, dřevostavbu, palác nebo maringotku na kolečkách. Důležité je o své domovy pečovat,“ končí povídání Olga.
Moc zajímavé, co říkáte? Jak vidíte svůj domov vy? V čem je pro vás jedinečný? Napište nám. 
Blogerka Michaella – ve spolupráci s Olgou Buškovou
Foto: archiv autorky a Olgy Buškové

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account