Mužské křestní jméno Vojtěch má slovanský původ. Jméno je složeno ze dvou slov. Prvním je polský výraz „woj” s významem „vojna”, „válka”, druhým je „ciech” s významem „radost”. Jméno se tak překládá jako „radost z války”, „radost z boje”, také „radostný válečník”, „posila” nebo „útěcha vojska”.
Vojtěch je příjemným českým jménem, které příjemného, dokonce radostného dělá i svého nositele. Muž jménem Vojtěch je rozeným bojovníkem, bojovníkem za své štěstí.
Toto jméno nosí v České republice více jak 52 tisíc mužů a chlapců a patří k jednomu z nejoblíbenějších u nás.
Ženským protějškem jména Vojtěch je Vojtěška. Jméno se domácky nejčastěji užívá jako Vojta, také jako Vojtek, Vojtík, Vojtíšek, Vojtínek, Vojan, Těša, Těšík apod. Jméno se v podobě Vojtech vyskytuje i na Slovensku, v Rusku nebo v Bulharsku. V Polsku je známé jako Wojciech, v Maďarsku jako Béla. Německou a anglickou podobou jména je Adalbert, ačkoli významově nemá se jménem nic společného (tato verze je odvozena od zahraniční podoby jména Svatého Vojtěcha).
Jméno nosil Svatý Vojtěch z rodu Slavníkovců, významným nositelem jména byl také český malíř Vojtěch Hynais, autor opony Národního divadla. Dalším významným nositelem byl i český národopisec a zakladatel muzea Vojtěch Náprstek.
Mezi současnými nositeli tohoto jména bychom našli spisovatele Vojtěcha Steklače, moderátora Vojtěcha Bernatského, herce a režiséra Vojtěch Kotka či zpěváka a herce Vojtěcha Dyka a jeho mladšího pěveckého kolegu Vojtěcha Drahokoupila.