V DOBĚ STÁVKY UČITELŮ DĚTI DO ZOO PRAHA ZA KORUNU
Jako reakci na vyhlášení stávky učitelů dne 6. listopadu budou mít žáci a studenti možnost navštívit pražskou zoo za symbolickou jednu korunu.
„Rozhodli jsme se, že ulevíme rodičům a v době stávky učitelů nabídneme dětem alternativní program v podobě návštěvy naší zoologické zahrady za symbolickou 1 korunu,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.
„I když obvykle slevami šetříme, nápad pana náměstka Hlubučka umožnit žákům a studentům v den učitelské stávky vstup do zoo za symbolické vstupné jsme přivítali. Ve středu 6. listopadu tak vstupné do Zoo Praha pro žáky a studenty činí 1 Kč a pro dospělé 50 Kč,” doplňuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Zoo Praha je otevřena od 9.00 do 16.00 hodin a návštěvníci si v areálu zoo mohou prohlédnout i nedávno otevřený Rákosův pavilon pro vzácné papoušky.
V době stávky učitelů mohou žáci a studenti navštívit Zoo Praha za symbolickou jednu korunu a prohlédnout si také třeba nedávno otevřený Rákosův pavilon
Kdo nevyužil nedávného indického svátku Diwali, kdy byl s lampionem vstup za korunu, má možnost nyní.
Rákosův pavilon pro vzácné druhy papoušků a další exotické ptáky byl nedávno otevřen. Na výstavbu pavilonu přispěl vysokou částkou mecenáš a významný chovatel ptactva Stanislav Rákos, jehož jméno budova nese.
Největším tahákem dlouhého průchozího pavilonu je ara kobaltový (ara Learův). Tento přísně chráněný papoušek byl v minulém století dokonce považován za vyhynulého. V zajetí je na světě chováno jen pár desítek jedinců, ti pražští byli zabaveni pašerákům a později je stát převedl na pražskou zoo.
Dalším vzácným „nájemníkem“ pavilonu se stane kakadu arový (známý i jako kakadu palmový), o jehož přirozený odchov se zahrada snaží. Tento druh byl ještě v polovině 20. století považován za druh v přírodě vyhynulý.
Otevření se zúčastníla i paní Ludmila Rákosová, vdova po mecenáši, celoživotním chovateli ptactva a příznivci pražské zoo Stanislavu Rákosovi, jenž na vznik pavilonu (jehož zastavěný prostor činí více než 2,5 tisíce m³) přispěl 10 miliony korun.
„Rákosův pavilon představuje papoušky v prostředí, které rostlinstvem, modelací terénu i výmalbou téměř dokonale odpovídá lokalitám, kde žijí v přírodě, říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Návštěvník se tak při procházce pavilonem cítí jako na cestě kolem světa, která mu umožní nahlédnout do vzdálených míst, Novým Zélandem počínaje a Ohňovou zemí konče. Toto pojetí je především dílem kurátora chovu ptáků Antonína Vaidla.“