Na první pohled mě upoutala obálka knihy, která ve mně vzbudila pocit pokoje a pozitivna. Následně jsem si přečetla pouze první větu anotace, ve které se píše o genocidě v Africe a kdo mě zná, ví, že pouhá tato dvě slova vyjadřují přesně to téma, které ráda čtu. Avšak v případě této knihy jsem měla dočíst anotaci až do konce. Ne, že bych byla knihou zklamaná, to v žádném případě, nicméně asi po 100 stranách se děj tak nějak zašmodrchal a já z něj byla mírně zaskočena. Až v té chvíli jsem si anotaci dočetla a pochopila, že titul Kdo se bojí smrti je moderní sci-fi román a přesto, že sci-fi a fantasy běžně nečtu, tak mi tato kniha přišla velice povedená a čtivá.
Hlavní hrdinkou příběhu je Onyesonwu, dívka narozena jako ewu, tedy jako dítě zrozené z násilí a bolesti, což bohužel pevně určuje její postavení ve společnosti. Tyto děti jsou brány jako škaredé a zlé, lidé navíc věří, že kdo se narodí jako ewu, z toho se nakonec stane násilník. Domnívají se, že násilný čin plodí jen další násilí. Onyeova matka Najeebu, příslušnice kmene Okeků, je jednou z přeživších masakrů jiného kmene, a to Nurů. Nuruští muži napadají okekuské vesnice, vraždí plodné muže a děti a ženy znásilňují. Znásilněním zasejí do okekuských žen sémě svého kmene a tím dokonají svou pomstu. Vědí, že okekuské ženy se svých dětí nikdy nevzdají, za žádnou cenu. Nuruové tak na kmenech Okeků páchají doslova genocidu. Těhotná Najeeba je nucena odejít do pouště, kde dceru porodí a společně zde žijí osamocené po dobu šesti let. V žádné vesnici ani v žádném městě je nechtějí přijmout, až nakonec ve městě Jwahir naleznou útočiště a lásku. Najeeba se provdá za místního všemi uznávaného kováře Fadila, s kterým žijí spokojeně až do jeho smrti.
Onyesonwu je věčným terčem posměchu, vrstevníci se jí štítí, nemá si s kým hrát. Až jednoho dne ve škole potká dalšího ewu, mladého Mwita, s kterým ji pojí nejen podobně hořký osud, ale i vzájemné city.
Jak Onyesonwu dospívá v ženu, uvědomuje si svou ženskost, sílu ducha, objevuje své nadpřirozené schopnosti proměňovat se. Postupem času jí dochází, že právě ona je ta vyvolená, která je schopna genocidu ukončit. Jakou daň ale bude muset Onyesonwu podstoupit, aby zachránila lid Království sedmi řek, jež kdysi bývalo součástí Súdánského království?
Vlastní pocit z četby: V knize brilantně vynikají nigerijské mýty a pověsti, autorka se nezvyklým způsobem dotýká popisu afrického šamanství, které pro evropského čtenáře může být těžko pochopitelné, avšak naprosto fascinující. Autorka v románu zdůrazňuje feministické otázky a rozebírá aktuální témata naší doby. Za tento román autorka obdržela World Fantasy Award.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account