Ach ty hormony!
Že s námi cloumají v pubertě, není pochyb. O hormonech ví své každá žena – menstruační cyklus prostě nejde nevnímat, stejně tak mateřské instinkty nebo klimakterium. Hormony však nejsou jenom pohlavní, nejsou jenom ženské, ale i mužské (mimochodem i ty mužské najdeme v určité dávce i v ženském organismu).
Není hormon jako hormon

    Existuje celá škála hormonů, které doslova hýbou celým tělem a celým životem, od narození, dětství, pubertu, dospělost až po stárnutí a seniorský věk.
    Hormony neovlivňují jenom vnitřní pochody v organismu, funkce jednotlivých orgánů i vzájemnou součinnost jednotlivých orgánů a systémů lidského těla. Hormony souvisí také s naším psychickým rozpoložením, emocemi i emoční stabilitou.
    Hormony se odrážejí na naší fyzické i psychické kondici, ale netýkají se pouze toho, co se děje uvnitř našeho těla. Významně se odráží také v našem vzhledu, mohou za to, jak vypadáme – nejde jen o kvalitu pokožky nebo vlasů, ale také naši postavu. Hormony řídí i tloustnutí nebo hubnutí.

Pokud usilujeme o hubnutí, měli bychom se zaměřit právě na své hormony. Hormonům bychom si však měli předcházet vždy. Hormonální rovnováha je nezbytnou podmínkou k tomu, abychom dobře vypadali, abychom se dobře cítili, aby v těle vše fungovalo tak, jak má.
 
Hormonální rovnováha a nerovnováha
Nedělejte si s hormonů nepřátele!
Hormony do velké míry zrcadlí náš životní styl. Jsou charakteristickou ukázkou toho, že své zdraví máme ve vlastních rukou. Více než cokoliv jiného je právě hormonální systém odrazem našich denních i nočních aktivit, pohybu i odpočinku, jídelníčku a zátěže, kterou nakládáme na svá bedra, ať už má podobu stresu nebo třeba škodlivin ze stravy nebo vzduchu.
Je například prokázáno, že pesticid DDT narušuje funkci ženských pohlavních hormonů estrogenů. Takových škodlivých chemických látek, kterým jsme bohužel dennodenně vystavovány (a vystavováni) je mnohem víc.

    Negativní vliv na hormonální rovnováhu mají vedle pesticidů i další chemické látky (například bisfenol A). Jde o chemii z čisticích prostředků a kosmetiky, nejrůznější plasty nebo dokonce kuchyňské nádobí, dekorace aj.
    Hormonům škodí i nedostatek pohybu nebo naopak příliš intenzivní tréning, který v organismu vyvolává stres.
    Škodlivý vliv na hormonální rovnováhu má i nedostatek kvalitního odpočinku a spánku. Dostatečný a kvalitní spánek je jedním ze základních předpokladů zdraví, přitom se ho mnoha z nás nedostává.
    S hormony si nerozumí ani rafinované potraviny s vysokým podílem chemických aditiv, nadměrné dávky kofeinu, ale také soli nebo cukru.

Naopak existují potraviny, které na hormonální rovnováhu působí příznivě, potraviny, které nám pomůžou srovnat hormony.
Které to jsou?

Potraviny pro hormonální rovnováhu
Pokud budeme hledat něco, co by bylo super na hormony, vždy narazíme na superpotraviny se super účinky téměř na všechno. Samozřejmě jde o nadsázku. Superpotraviny sami o sobě nic nezachrání, jako součást pestrého jídelníčku, v doprovodu dalších potravin, kterým sice chybí přídomek super, ale jde o čisté potraviny, bez chemických aditiv, toho ale dokážou hodně.
Superpotraviny fungují jako adaptogeny, tzn. tlumí co, co je příliš aktivní a povzbuzují to, co je příliš pasivní. Podporují rovnováhu v organismu, která je úzce provázána s rovnováhou hormonální. Jde o to, aby hormonů nebylo ani moc ani málo a aby spolu vzájemně fungovali k celkovému užitku nikoli škodě.
Takto může být užitečné třeba avokádo (ano i avokádo se řadí mezi superpotraviny), také maca (peruánský ženšen), spirulina nebo třeba sladké brambory – batáty. Jako potraviny pro hormonální rovnováhu poslouží i úplně běžné potraviny, třeba taková jablka. Více se dozvíte v článku 8 potravin pro hormonální rovnováhu.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account