Nápady, tvůrčí krize a osnova: Klíče k úspěšnému psaní a tvorbě

Jak řekl Stephen King v knize O psaní. Kterou tímto doporučuji všem, kteří se chtějí nebo již věnují psaní, ať to jsou blogeři, copýci či spisovatelé.

Nápadů se denně vynořuje mnoho a mnoho, já dělím nápady na ty které ani nezaregistrujeme, na ty které ihned zavrhneme a pak je tu část o které si říkáme to by mohlo být dobré, nechám to až budu mít čas se tomu věnovat. A poslední část nápadů je ta u které si říkáte pecka, a ihned sednete k PC nebo vezmete papír a tužku a zapisujete, tvoříte a pracujete.

Když máte čas a začnete nápad ihned zpracovávat, dostanete se do takzvaného Flow. Projekt vás pohltí a zapomenete na čas a okolí. Za mě je to to nejlepší, co se vám může stát.

Problém ale nastává, když dostanete nápad u kterého si řeknete super, nechám si to na později. Ale neuděláte si poznámku, tak se vsadím, že za pár týdnů, už nebudete vědět o co šlo.

Proto si dělám poznámky, skoro každý nápad si napíšu alespoň do telefonu do poznámek, pošlu na email a nebo což je ta nejlepší varianta napíšu do dokumentu ve kterém schraňuji nápady.

Až budete mít tvůrčí krizi, stačí sešit otevřít a čerpat. Všichni určitě máme období, ve kterém sršíme nápady jako vulkán, a pak období mrazu. Snažme se sedy vulkánové období využít do poslední kapky. Jak na tvůrčí krizi se můžete kouknout zde.

Využili jste už všechny nápady, které jste kdy měli? Já doufám, že ne. Mnoho nápadů tam leží, několik jich mám rozpracovaných. Ale pak přijde čas, kdy potkám nějakého člověka a přesně víte, že to je ten kterého můžete zapojit do projektu na který byste si sami netroufli.

Osnova je pro někoho zátěž, ale pro mě vysvobozením.

Rozdíl mezi mnou a mým mužem je v tom, že já si píši ke každému projektu poznámky nebo osnovu. Pak pokud se jedná o složitější projekt (ucelené dílo) si dám čas kdy, každou větu či poznámku která by se tam hodila připíšu. A nakonec přidávám celky. Tím zbavím mozek zátěže a zbavím se strachu, že na něco zapomenu a vidím to s odstupem.

Můj muž oproti tomu, přestane na celý den mluvit, nesmí se na něj mluvit a dává si myšlenky dohromady v hlavě. Tím to je zatěžující pro něj i pro jeho okolí 😀 Ale zase je schopný, pokud má nápad všeho nechat a ponořit se do toho.

To jakým stylem se to rozhodnete praktikovat je na vás. Mě vyhovuje papír, kde to vidím z nadhledu, někdo se spokojí s vlastními myšlenkami.

Osnova vám dává možnost držet směr, nevybočovat a přesto nic nevynecháte.

Osnovou můžou být odstavce, věty, slova a nebo což je čím dál tím častější klíčová slova, která vám zadá klient. (pokud pracujete v komerční sféře)

Kdo tedy využije osnovu.

Každý kdo něco píše. Ať již píšete blog post, post na soc. sítě. knihu, firemní strategii, nebo i běžný email.

Takže jak na to:

 

Zapisovat nápady a schraňovat je na jednom místě.

 

Když vám nápad přijde skvělý a máte čas, ihned na tom začněte pracovat.

 

Pokud nemáte všechny informace připravte si alespoň osnovu, či myšlenkovou mapu.

 

Nebojte se někoho poprosit o názor.

 

Nebojte se, že vám nápad někdo ukradne, ale buďte obezřetní.

 

Nápadů má každý spousty, ale pokud ho nezrealizujete a nezpeněžíte bude to pořád jen nápad.

Tak směle do toho.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account