Praktické tipy od babiček: Jak vyřešit běžné domácí problémy

Není nad rady babiček, jak ohledně domácnosti, tak života. Znáte to, jako děti je neposloucháme a jako dospělé s vlastní domácností lovíme v paměti, co že nám to kdysi radili. Já takové rady sbírám, ať již babiček, maminek nebo žen se zkušenostmi. Můžeme je rozdělit do několika kategorií, třeba rady pro zdraví, rady na zahradu nebo do kuchyně  a spousty dalších. Různých takovýchto rad jsem nasbírala hodně, jak díky babičkám, tak díky knihám. Já bych si dovolila začít těmi praktickými, tedy mix který se hodí, když nevíte jak vyčistit skvrny, vyspravit nebo jak si poradit.

Rady pro každý den a situaci:
1. Když nové boty barví
Některé boty pouští barvu a není zrovna dvakrát příjemné, když jdete na návštěvu, zujete se a ejhle, černé nožky. Mě se osvědčilo je po koupi vystříkat lakem na vlasy – hlavně pozor aby byl nelepivý! ( Za mě např. Loreál) Z rubu nalakovat, nechat zaschnout a pak hurá do světa.

2. Mokré boty nemusí být hned zničené boty
Znáte to, nové boty, venku deštivo a na malér je zaděláno. Pokud je dáte usušit např. k radiátoru, hrozí, že boty ztvrdnou a špatně se pak nosí. Babička radila je vyčistit od případné špíny, vzít noviny, zmačkat je a dát je do bot, které dáme sušit při pokojové teplotě. Každých pár hodin je dobré je zkontrolovat a případně vyměnit noviny. Na konci je ještě ošetříme krémem nebo sprejem. My kočkomilové ještě můžeme použít i čisté kočičí stelivo, úžasně totiž vsakuje vlhkost a ještě jako bonus i zápach. Když stelivo po vysušení odstraníte, lehce ubrouskem protřete vnitřek boty pro důkladné vyčištění.

3. Samolepky
Nalepily jste si před měsícem dálniční známku, ale bohužel musíte měnit čelní sklo? Jak všechny víme, známka se roztrhne a je hned zaděláno na další zbytečný výdaj. Já ji před nalepením na sklo několikrát lípnu na kalhoty nebo tričko co mám na sobě. Samolepka “nachytá” pár chlupu a pak jde díky tomu snadněji sundat a přelepit na jinou plochu.

4. Alobal není vždy přítel
Pokud máte někdy pocit, že ten salám na servírovacím táce chutná po kovu, pak to není jen pocit, ale realita. Má přijít velká návštěva a tak chystáte napřed různé pochoutky a dáváte je na servírovací podnosy (z různých kovů, ne plastové) a aby vše zůstalo vzhledově přijatelné, tak je přetáhnete alobalem. Bohužel ten způsobuje díky chemickým reakcím kovovou pachuť potravin.

5. Mlýnek na maso
V dnešní době máme doma různé kuchyňské roboty a na obyčejné mlýnky na maso se občas již jen práší. Pěstujete doma nějakou orchidej? Pak si pro ní můžeme udělat vlastní část levného substrátu. Stačí si zajít do lesa pro borovou kůru (neničit zdravé stromy prosím, poslouží třeba padlý kmen), z mlýnku vyndáme děrované kolečko a můžeme se pustit do práce. Takto upravená kůra vyhovuje orchidejím nejvíce. 

6. Plastové krabičky
Ty máme doma snad opravdu všichni. Uchováváme v nich potraviny, maso, ryby. Jelikož se jedná o plast, je to materiál, který rád a snadno přejímá vůně daných potravin. Nepříjemných vůní se můžeme zbavit, když vnitřek krabičky potřeme citronem.

7. Mikrovlnka/trouba nejen čistá, ale i voňavá
Nežádoucího pachu v mikrovlné troubě se zbavíme, když dáme dovnitř talíř naplněný horkou vodou s plátky citronu. Mikrovlnku/troubu zapneme a necháme ohřívat dokud se neobjeví lehký opar. Pak vytřeme do sucha a můžeme nasávat aroma provoněné trouby 🙂

8. Rybí pach nejen na talíři
Znáte to, když pečete rybu, je pak cítit všude po bytě a né pro každého je to vůně libá. Kupte jablko a rozkrojte ho na půl, jednu část pak dejte na pekáč a druhou snězte. Jablko v pekáči pohltí pach a jako bonus bude maso jemnější.

9. Když smrdí myčka, smrdí i nádobí
Pokud máte problémy se zápachem v myčce, stačí jednoduchá a levná rada. Citron. Před každým mytím dáme co košíčku na nádobí kůru z vymačkaného citronu a je po problému. 

10. Koš nemá zapáchat jako popelnice
Ne každý si vzpomene na vynášení koše, obzvláště když tuto povinnost dáte za úkol puberťákovi. Můžete zajít do drogérie a koupit nějaký drahý neutralizér pachu, ale pokud máme i lepší varianty, tak proč je nezkusit? Jedlou sodu máme doma všichni, stačí když trochu nasypete do odpadkového koše a po pár hodinách máte klid.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account