Podnikání, mateřství a vnitřní harmonie: Jak najít rovnováhu ve svém životě

Mateřství a podnikání … podnikání a mateřství … uuuh, ožehavé téma.

Jde to vůbec dohromady? Dá se to zvládnout?

Jsem dost dobrá matka, když podnikám (pracuji)? Nešidím své dítě? Nebo naopak – nestává se ze mě jen hospodyně a pečovatelka a neztrácím svou hodnotu, když jsem jen doma? Neměla bych být nenaplněná, když nic jiného než péči o děti nedělám?

Je mnoho způsobů a úhlů pohledu, jak se na mateřství spolu s podnikáním dívat. Ale o tomhle dnešní článek nebude. V dnešním článku Vám chceme na třech příbězích ukázat, jak Vaše vnitřní nastavení, Váš mind set, ohledně mateřství, může ovlivňovat Vaše podnikání a naopak. Zvlášť, pokud se tak děje nevědomě.

První je příběh úžasné, silné a schopné ženy. Říkejme jí třeba Uršula. Uršula připravuje skvělý projekt. Už na něj čeká mnoho žen. Je opravdu potřebný. Svým způsobem tady obdobný projekt chybí, naplňuje díru na trhu. Uršulu to moc těší, vidí v tom smysl a naplňuje jí to. Ačkoliv má muže, který se o ní stará a nabízí jí finanční zajištění, necítí se v tom dobře. Jedním ze záměrů projektu tedy také je, aby se co nejdříve rozběhl a vydělával.

Když se s Uršulou díváme na její projekt v kontextu celého jejího života, ukáže se, že Uršula s manželem v horizontu 1-2 let chtějí miminko. Což je v podstatě v přímém rozporu s akcelerací a rozběhnutím projektu. Je to jakoby mateřství tahalo za jednu stranu lana a rozjezd projektu za druhou. Budou se blokovat navzájem. Duše to dobře ví a Vesmír by rozjezdu podnikání nešel naproti. Naopak Uršulu by čekala spousta marné práce a frustrace.

Jaký je tedy ten skutečný záměr a směřování Uršulina podnikání, aby bylo v souladu s ní a s celým jejím životem? Uršula si nakonec došla k tomu, že momentálně je to příprava projektu a osvěta v tématu. Je to přesně ta míra, která jí nyní dodává radost a chuť na projektu pracovat. Navíc ji pohodlně zvládne i při své současné práci na částečný úvazek, kterou zatím nechce opouštět. A příprava projektu ji na rozdíl od jeho akcelerace, dává dostatečný prostor pro mateřství, které plánuje. Připraví si tak půdu pro čas, kdy bude připravená pustit se do projektu naplno a potom to poběží jako na drátkách. Projekt bude nachystaný, bude mít zázemí, téma už bude v tom správném poli živé, bude se o ní vědět a jen šlápne na plyn.

Zarezonoval s Vámi příběh Uršuly? Poznáváte se v některém aspektu? A co teprve příběh Beaty.

Beata je úspěšná podnikatelka, něco málo přes 40 let. Její podnikání již běží přesně podle jejích představ. Těší ji pomáhat a vést své klienty. Každý jejich pokrok a úspěch ji rozzáří den a to, i když už je ve svém podnikání dlouho a je ostřílená expertka. Ačkoliv má Beata děti z předchozího vztahu, s novým partnerem oba silně pociťují touhu po společném potomkovi. A tak se rozhodnou se tomu otevřít a pozvat miminko do života. Pokud přijde do určité doby, s nadšením ho přijmou, pokud ne, vědí, že to tak mělo být a že budou žít nádherný a naplněný život i tak.

Beatino podnikání na novou situaci přirozeně reaguje zpomalením, menším počtem klientů a zjednodušením zakázek. Beata to vítá. Věří, že to je příprava na příchod miminka. Doba, kterou si Beata s partnerem stanovila, však uplynula a děťátko nepřišlo. Nakonec se ještě domluvili, že se tomu úplně neuzavřou a ještě chvíli nechají vrátka miminku otevřená, ale Beata postupně začíná směřovat svou pozornost zpět k podnikání. Její podnikání však stále jede ve zpomaleném režimu. I když už Beata cítí, že by ho ráda trochu nakopla, nic se neděje. Ani v prodlouženém čase miminko k Beatě a jejímu muži nezavítalo, a protože oba už překročili věkovou hranici, kterou si stanovili, vědí, že společného potomka mít nebudou. Téma se pro ně uzavírá.

Beata se naplno noří zpět do svého podnikání. Podporuje ho, inovuje, povzbuzuje, jak to jen jde, ale beze změn. Podnikání je pořád v udržovacím režimu. Když se Beata potká se svým podnikáním na hlubší úrovni, zjistí, že stále ještě v koutku doufá, co kdyby náhodou děťátko přece jen přišlo, a nechce, aby tomu podnikání stálo v cestě. Tím drží své podnikání stále v režimu na vedlejší koleji. Beatě stačilo tohle uvědomění a malý přechodový rituál a ještě ten den získala novou velkou zakázku, která je pro ni smysluplná a vždy na ni čekala.

Pokud máme své touhy a přání na nevědomé úrovni, často nás „nevysvětlitelně“ ovlivňují.

Podobný je i příběh Cecílie, která je mladá, pružná podnikatelka a její podnikání je v rozkvětu. Je vidět, že je šťastná, žije svůj vysněný život. S manželem se shodli, že jsou připraveni založit rodinu. Aby vše probíhalo v harmonii, Cecílie chce své podnikání na útlum v souvislosti s mateřstvím připravit. Její okolí včetně manžela jí v tom podporuje, v těhotenství může být unavená a až se miminko narodí, z podnikání na čas určitě vypadne.

A tak Cecílie organizuje, zařizuje, plánuje, přehodnocuje a přesunuje. Až si začne říkat, že se jí zdá, že snad toho je víc než dřív. Ale v hlavě má jasný cíl – příprava podnikání na mateřství a tak jede a nepolevuje. Tím se začíná rozbíhat maraton a Cecílie, aniž by si toho byla vědoma, ho poctivě běží, jak nejlépe dovede. Manželovi dochází trpělivost, protože od jejich dohody založit rodinu už uplynula delší doba a už nechce čekat, až opět tohle Cecílie dodělá nebo až tohle dořeší. Nakonec se shodnou, že těhotenství nemusí přijít hned, tak se začnou snažit o dítě a až se to stane, Cecílie prostě poleví a aktuální situaci společně vyřeší.

Zdálo by se to jako ideální řešení krkolomné situace, ale v reálu to pro Cecílii zásadním způsobem zvýší míru stresu a ona začne vnitřně podléhat mírné panice, že nestihne vše v podnikání připravit, než otěhotní. Vše zařizuje s mnohonásobně vyšším nasazením, je vyčerpaná a maraton jí přestává bavit. Podnikání ji už netěší, naopak má pocit, že jí vysává a je přítěží. Vnitřně se zmítá mezi obrovskou touhou, aby už konečně otěhotněla a zároveň tajným přáním, aby ještě neotěhotněla, protože nestíhá a vše ještě není připravené.

Asi Vás nepřekvapí, že Cecílie je velmi unavená a frustrovaná. Jediné, co si přeje je z toho tlaku vystoupit, je otrávená z podnikání i těhotenství. Když se podívá na své podnikání podrobněji, uvidí, že vždy bude něco. Vždy něco nového přijde nebo se objeví. Nehledě na to co všechno už odpracovala a vyřídila. Najednou naprosto jasně ví, co potřebuje, aby se nepřetěžovala a měla pocit, že svému podnikání věnuje dostatečnou péči. A taky jasně a nezpochybnitelně cítí, že její priorita je teď těhotenství a jaké kroky k tomu vedou.

Všechny tři ženy se shodly, že si prošly lekci, kterou potřebovaly. Ale také se shodly, že kdyby měly možnost spojit se se svým podnikáním a mateřstvím na hlubší úrovni dříve, fungovaly by jinak. Vědomě a tak, aby byly se sebou souladu. Ušetřily by si tak mnoho trápení, frustrace, zoufalství a nervů.

Právě proto pomáháme ženám podnikatelkám propojit se se svým podnikáním na hlubší úrovni a podívat se na něj v kontextu celého života.

Pokud cítíte, že i Vaše podnikání by potřebovalo podporu, rády Vás uvítáme na našem srpnovém Business workshopu, výjimečně za prázdninovou cenu.

Těšíme se na Vás!

Žaneta a Jana

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account