Od životních zkoušek k inspiraci: Rozhovor, který mění pohled na profesní život
Posledních 12 měsíců pro mě bylo životní zkouškou. Do života mi vstoupilo několik lidí, kteří překonali moje představy o tom, kam až je někdo schopný zajít pro svůj osobní prospěch a jakých způsobů k tomu využít. Kdo nezažil, neuvěří.
Nepochybuji o tom, že v životě se nám nic neděje náhodou. Před časem jsem se seznámila s úžasnou Evou Pitnerovou, která má velmi zajímavé schopnosti. Oslovila mě její bezprostřednost, přímost a láska, kterou do své práce vkládá i její skvělé e-booky, které jsem měla možnost číst. Už z několika různých nevinných vět, jen tak mezi řečí, směrovala můj úhel pohledu jinam, než do té doby byl. S každou takovou informací jsem chtěla vědět víc, aby moje skládačka v hlavě byla úplná.
Domluvila jsem si s ní konzultaci a to, co jsem se dozvěděla mě nejdřív velmi překvapilo, protože jsem si do té doby některé věci dávala do souvislostí úplně jinak. Hned potom následoval pocit pochopení a pokory, že jsem takovou životní zkoušku prožila a ustála. Dnes cítím vděčnost k těmto lidem, protože mě neskutečně (aniž by to sami chtěli) posunuli dál. Vlastně jim musím poděkovat, protože tyto stránky a další projekty, na kterých právě pracuji, by bez nich nejspíš ani nevznikly.
Když jsme s Evou dokončily konzultaci, zeptala se mě skromně, jestli na mě může mít jednu prosbu. Bez meškání jsem přitakala. Její odpověď způsobila, že jsem na pár minut přišla o řeč. Řekla mi, že by se mnou moc ráda napsala rozhovor pro svoje lidičky, protože je nadšená z toho co a jak dělám. Copak se dá něco takového odmítnout?
A tady už je část rozhovoru, který se mnou udělala Eva Pitnerová pro svůj web a svoji facebookovou komunitu Nejsi v tom sama.
Proč jsem požádala Martinu o rozhovor?
Otázka profese je druhá nejčastější, na kterou se mě během společných sezení ptáte.
V prací trávíme nejméně 8 hodin denně, a to opravdu není málo.
Obě dvě věříme, že když jsme spokojeni ve své práci, žijeme radostnější životy. Nejsme ve stresu,
strachu a netrápíme se na místě, které nám bere životní energii.
Byl by tedy hřích, nepožádat Martinu, aby mi zodpověděla otázky, které vás zajímají.
Kdy je vhodné začít hledat jinou práci?
My lidi jsme neustále nespokojení tvorové. Máme tendenci se srovnávat a vidět jenom to, co chceme. Když nejsme v práci spokojení, je potřeba si nejdřív uvědomit (a nejlépe i napsat), co konkrétně vyvolává naše pocity nespokojenosti.
Jsou to moje pracovní úkoly, kolegové, můj nadřízený, můj plat, pracovní doba, špatná nálada ve firmě anebo třeba zdaleka nevyužívám svůj potenciál?
Co mě v této práci drží? Je to nadstandardní plat, skvělá dopravní dostupnost, dobré vztahy se zákazníky, dobrá parta?
Je něco, co můžu JÁ udělat pro to, aby se situace změnila?
Zkuste to a třeba uvidíte svoji práci z jiného úhlu pohledu a změní se i vnímání Vaší nespokojenosti. Nebo si naopak uvědomíte, že kromě měsíčního platu Vám toto zaměstnání nic nedává a to je ten okamžik, kdy je dobré začít hledat novou práci. Pro změnu je nutné se vnitřně rozhodnout a chtít pro ni něco udělat.
Je něco, co můžu udělat pro to, abych vystoupila z řady uchazečů o zaměstnání?
Těch možností je spousta. Jak získat novou práci krok za krokem, jsem popsala ve stejnojmenném e-booku, který má 90 stran. Přesto se pokusím odpovědět stručně: „Dejte o sobě vědět, buďte jiní, zapamatovatelní, zajímaví, autentičtí.“ Jeden chytrý člověk kdysi řekl: „Chcete-li dosáhnout cílů, kterých jste ještě nedosáhli, musíte dělat věci tak, jak jste je ještě nedělali.“
Co tedy dělat jinak? Nejdříve si uvědomte svoji hodnotu a stanovte si svůj cíl (jak má vaše nová práce vypadat), dejte si práci s vytvořením životopisu, napište hodnotný motivační dopis a na pohovor se připravte. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným.
Jak objevím to, na co mám talent?
Talent a vášeň jdou často ruku v ruce. Není vždycky jednoduché je poznat. Zkuste je najít těmito otázkami:
Co byste byli ochotní dělat zdarma?
Na jaké činnosti se těšíte?
Jaké aktivity jste milovali v dětství a už jste na ně možná zapomněli?
Co ty jako personalistka oceníš na uchazečkách?
Určitě je to otevřenost, upřímnost, autentičnost. Nejen ke mně, jako personalistce, ale zejména k sobě samé. Pokud si nepřiznáme, co umíme a co od života chceme, pak to jen stěží najdeme.
Když se na pohovoru budete vydávat za někoho jiného, tak buď práci nezískáte, protože personalista vám vaše slova neuvěří. Jeho intuice vás prozradí.
Anebo Vám zaměstnavatel dál šanci a bude čekat, jestli se vaše prezentované schopnosti a znalosti projeví i v praxi.
Pak tu existuje riziko, že se dostanete na místo, na které ve skutečnosti nestačíte a budete pod neustálým stresem, kdy se to „provalí“, případně pod tlakem, abyste se kolegům co nejdříve vyrovnala. Nechtějte proto konkrétní práci za každou cenu, všechno má svůj čas. Dejte si záležet na uchopení své hodnoty, pojmenování cíle a přípravě. Získáte vnitřní jistotu, tu správnou energetickou vibraci a ta Vaše vysněná práce si Vás najde!
Věříš, že i při hledání práce je intuice důležitá, popřípadě jak ty jako personalistka to s intuicí máš?
Intuice je pro tuto práci velmi důležitá, pokud chci, aby byl spokojený zaměstnanec i zaměstnavatel. Lidé nejsou stroje, u kterých stačí znát jenom technické parametry toho, co umí. Máme svoji osobnost, svoje potřeby, svoje emoce.
Vítězem výběrového řízení je obvykle ten, který má k práci předpoklady a současně zafungovala „chemie“. A to není nic jiného, než intuice nebo 6. smysl. Je to pocit, že by to mohl být ten správný člověk na to správné pracovní místo. Proto si myslím, že intuice hraje při rozhodování velmi důležitou roli (ať už na vědomé nebo podvědomé úrovni). Já osobně jsem hodně intuitivní – a pak často pro své pocity hledám logické odůvodnění. Bez intuice bych nebyla personalistou, ale obchodníkem s lidmi.
Marti, děkuji Ti za rozhovor. Věřím, že bude inspirací pro mnoho žen, které uvažují o změně zaměstnání.
Můj manžel sice není žena, ale eBook Krok za krokem k nové práci již čte a já se tiše raduji. Pro mě je to znamení, že přichází čas, kdy bude ochoten ukázat světu svou pravou tvář.
eBook zdarma 10+8 MÝTŮ O HLEDÁNÍ PRÁCE je volně ke stažení a rozhodně ho doporučuji stáhnout.
„Z Martiny a jejího přístupu k nám lidem jsem naprosto uchvácená a věřím, že o ní ještě hodně uslyšíme.“ Eva Pitnerová
Zdroj foto: Pixabay.com