Návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou si mohou prohlédnout vzácný originál středověkého latinského rukopisu tzv. Lipnické bible, která se na hrad Lipnice vrátila přesně po 600 letech, jako na místo svého vzniku. Její osud, který je spojený s českou historií a kulturou, nejprve zaujal členy okrouhlického spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. Ti se obrátili na ředitele Muzea bible ve Washingtonu (Museum of the Bible), které dnes Lipnickou bibli vlastní s otázkou, zda by bylo možné vzácný rukopis v roce jubilea na Lipnici zapůjčit. Po pěti letech jednání se ručně psaný originál stal hlavním exponátem výstavy Lipnická bible 1421 – 2021, která se na Lipnici veřejnosti otevírá od 27. června do 29. srpna 2021.
Lipnická bible, dosud málo známý latinský rukopis uložený v USA, je tichým svědkem neklidného času husitských válek. Jeho unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v tom, v jak zachovalém stavu je. Obsahuje nejen výtvarný doprovod, ale i množství osobních poznámek, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. Zdá se, že ji v době husitských válek nějakou formou užívaly obě strany, takže rukopis můžeme i v současné době brát jako inspiraci smíření v Čechách.
Lipnická bible je vystavena ve druhém patře Thurnovského paláce hradu Lipnice nad Sázavou za přísných technických a bezpečnostních opatření. Do místnosti nesmí dopadat světlo a čidla hlídají správnou vlhkost. Vedle samotného rukopisu se návštěvníci výstavy Lipnická bible 1421 – 2021 seznámí na dvaceti doprovodných panelech se zajímavostmi z její historie i s širšími souvislostmi. Zároveň si kodex mohou virtuálně prolistovat na dotykovém displeji.
Muzeum bible ve Washingtonu Lipnickou bibli zapůjčilo do České republiky bezplatně a uhradilo navíc přepravu a pojištění. Na nákladech se významně podílí soukromý sponzor z USA, který si nepřeje uvádět svoje jméno. Česká strana zajistila výstavní prostory a jejich zabezpečení. Po skončení hlavní turistické sezóny bude originál Lipnické bible vystaven od 1. do 15. září 2021 v Zrcadlové síni Klementina v Praze, která je součástí Národní knihovny ČR.