Tento den bude již navždy spjat se dvěma ničivými povodněmi, které zasáhly území naší země s rozdílem 8 let.
Povodeň v Čechách z roku 2002 je jedna z největších událostí svého druhu v historii České republiky. Spolu s povodněmi na Moravě v roce 1997 patří k nejtěžším přírodním katastrofám moderní české historie. Byla to největší povodeň od ničivé Velké povodně v roce 1845. Proti ní byl průtok Vltavy Prahou v roce 2002 ještě o přibližně 20 % větší.
Příčinou záplav byly nadprůměrné srážky, které v první srážkové epizodě zasáhly hlavně jih Čech a které se v druhé epizodě vyskytovaly již na většině území Čech. Kromě značného nasycení půdy a koryt po první srážkové epizodě zde situaci ovlivnila mimo jiné i vodní díla, a to zejména Vltavské kaskády. Ta zachytila poměrně velkou část povodňové vlny z první srážkové epizody. Na druhou srážkovou epizodu již přehrady ale nestačily a povodeň bez větších překážek postupovala směrem do údolí. K znatelnému zploštění povodňové vlny Vltavy, resp. na Labi, došlo až v důsledku rozlivů v Polabské nížině. Nicméně ani to nestačilo a velká voda zasáhla i města dále na severu Čech a později i na německém úseku Labe.
Při těchto povodních přišlo o život 17 lidí, postiženo bylo 753 obcí, evakuováno bylo na 225 tisíc obyvatel a škody vyšplhaly nad 73 miliard Kč.
Povodeň na Lužické Nise z roku 2010 následovala po přívalovém dešti a 7. srpna zasáhly oblasti severních Čech, Sasko a část jihozápadního Polska. Bleskové povodně si v okrese Liberec vyžádaly 5 mrtvých a škody jsou odhadovány ve stovkách miliónů korun.Polsko mělo 3 mrtvé, včetně jednoho hasiče. Liberecký a Ústecký kraj vyhlásily stav nebezpečí. Nejpostiženějšími sídly byly Heřmanice, Raspenava, Chrastava, Hrádek nad Nisou, Frýdlant, Lindava a v Polsku města Bogatynia a Zgorzelec.
Voda tehdy zaplavila 2586 domácností (z toho 1157 na Frýdlantsku a 517 na Českolipsku). Statici po povodních rozhodli o stržení přinejmenším 57 domů poškozených povodněmi. Podle dodatečných údajů rady Libereckého kraje se pod vodou ocitlo 79 obcí, zcela zničeno bylo 7 mostů, zahynulo 5 lidí, celkové škody v majetku kraje činí 5 miliard korun.
Nezbývá, než si přát, aby se nic takového již nikdy neopakovalo, ale příroda je mocnější, než člověk…