Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je trvalou bylinou s výškou od 60 do 200 cm, kterou provází charakteristický pach.
Z krátkého, ale silného válcovitého podzemního oddenku vyrůstají četné kulaté kořeny. Lodyha je dutá, zbrázděná, přímá, větví se až v horní části při květu. Lodyha je vstřícně osázena dlouze řapíkatými peřenosečnými listy. Lichozpeřené listy jsou složené ze 7 – 9 párů kopinatých lístků se zubatým okrajem. Kozlík kvete od června do srpna. Květy se na rostlině objevují až od druhého či třetího roku. 

Pomáhá při nervových poruchách, úzkostech, vyčerpání i nepříjemných fyzických projevech, jako je bušení srdce, sevření hrdla nebo stažení žaludku. Obsahuje cenné silice, alkaloidy a zejména kyselinu valerovou: z kozlíku se vyrábějí takzvané valeriánské kapky na zklidnění organismu. Bylinka dokáže také mírně tlumit bolest, proto se čaj nebo kapky doporučují i při slabších menstruačních bolestech.

Hlavní částí Kozlíku je éterický olej, který v sobě ukrývá kyselinu kozlíkovou. Ihned po sběru není skoro cítit, ale po vysušení má ostré aroma, které je pro Kozlík natolik typické. Někteří ho dokonce přirovnávají ke kočičí moči a je pravdou, že rostlina až hypnoticky tyto domácí mazlíčky přitahuje. Jakmile kočky zbystří Kozlík, hlasitě do něho ulehnou a dokáží se v něm nepřetržitě válet. Proto se Kozlíku často přezdívá kočičí kořen.

Kozlík lékařský je nejvíce používán ve spojitosti se spánkem, kdy napomáhá k jeho snadnějšímu navození. Jeho výhodou je, že na rozdíl od prášků na spaní nemá kozlík žádné vedlejší účinky. Ovšem neměl by se užívat déle než 3-4 týdny v kuse, neboť může být lehce návykový. Doporučuje se doporučuje se jej užívat např. 3 dny a poté 3 dny udělat pauzu.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account