Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu. Navíc zde můžete navštívit také medvědy živé. Pro medvědí bratry Matěje, Vojtu a Kubu, s nimiž režisér Václav Chaloupek natočil úspěšný Večerníček Méďové, vybudovalo město na svahu Městské hory medvědárium s třemi ložnicemi, přípravnou krmiva a výběhem o rozloze téměř 25 arů.
Medvědí trojčata se narodila 13. ledna 2000 v Českém Krumlově čtrnáctiletým rodičům Kateřině a Vokovi. V jejich berounském království se o ně starají dva ošetřovatelé, kteří se jim snaží vymýšlet nejrůznější zábavu – od stromů namazaných medem přes louskání ořechů až po živé kapry v bazénku.
V dubnu 2016 medvěd Vojta zemřel. Provoz medvědária bude pokračovat jako dosud.
Medvědárium leží kousek od centra města zhruba 10 minut od Husova náměstí a 15 minut z vlakového nádraží.
Václav Chaloupek a jeho večerníčky
Režisér, scénárista a především milovník přírody a zvířat Václav Chaloupek se narodil v roce 1949 v Plzni. Už od útlého dětství se zvířata pro něj stala největší zálibou a koníčkem. Po absolvování pedagogické fakulty v Plzni (obor kreslení) pracoval jako učitel na základní škole a potom jako výtvarník. V roce 1997 natočil svůj první seriál Tuláček. Seriál o třech medvíďatech, Vojtovi, Kubovi a Matějovi či Vydrýsek patří k nejúspěšnějším Večerníčkům. Příběhy zvířátek známé z populárních TV večerníčků vychází také v knižní podobě.
Sbírka na medvědy
Na chov medvědů v Berouně můžete přispívat do kasičky u medvědária nebo přímo na speciálně zřízený účet veřejné sbírky. Město ročně na provoz medvědária vyčleňuje částku přesahující milion korun. Je třeba zajistit údržbu i ostrahu areálu, energie, likvidaci odpadů, krmení pro medvědy, veterinární péči, mzdy pracovníků medvědária. Číslo účtu: 51 – 4852560217/0100