Kopřivnická majolika

Kopřivnická majolika vyniká bohatým dekorem, barevností a uměleckým zpracováním. Motivy, které je zdobí, odkazují k různým uměleckým stylům, především secesi a neorenesanci, ale také k folklóru. Vedle rostlinných motivů se na kamnech objevují také různé geometrické vzory i výraznější plastické ornamenty nebo sošky. Honosný ráz kamnům dodává také stříbrná barva či zlacení.

Továrna na hliněné zboží, založená Ignácem Raškou v roce 1812, byla prvním průmyslovým podnikem v Kopřivnici. V počátcích se celá výroba odehrávala v dřevěných kůlnách u zemanství, v roce 1844 byla postavena nová budova továrny z kamene, částečně získaného i ze zříceniny hradu Šostýn. Továrna vyráběla nejprve lidovou keramiku, později bíle polévanou kameninu a od 80. let 19. století také bohatě zdobenou majoliku a fajáns, která se vyvážela až do Německa, Anglie nebo Ameriky.

Ve sbírkách několika muzeí jsou zastoupeny: lidová užitná majolika, talíře, džbánky hrníčky, dále pak zdobná – luxusní majolika, s originálním a jedinečným zdobením. Dále pak kachlová kamna, jednotlivé kachle, které byly rovněž produkcí kopřivnické továrny na hliněné zboží a majioliku.

Milovníci tradičního umění a regionální historie si v Lašském muzeu mohou prohédnout také majoliková kamna a obsáhlou sbírku umělecké majoliky a keramiky, a to v podobě více než 300 historických exponátů vyrobených v letech 1830 až 1890. V několika prosklených vitrínách se na výstavě vyjímají talíře, misky, šálky, džbány, čajové servisy, vázy i pohárky zvané becherky.

 

No je to nádhera, co říkáte?

Hudlenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account