Týden za dětství bez násilí odstartoval symbolicky na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. V tento čas je možné aktivně přispět k prevenci násilí na dětech. 19. listopadu se v rámci čtvrtého ročníku Bubnovačky rozeznělo po České republice více jak 150 000 bubnů na podporu dětí, které doma zažívají násilí.
„Máme obrovskou radost z toho, jak se atmosféra ve společnosti během posledních pár let proměnila. Je to především dobrá zpráva pro děti, které zažívají násilí, protože podpora veřejnosti je obrovská. Sto padesát tisíc lidí je přeplněné Václavské náměstí včetně přilehlých ulic, což je jasný vzkaz politikům, že téma násilí a dětí v rodinách je potřeba řešit,” uvedla Petra Wünschová, ředitelka pořádajícího Centra LOCIKA.
Jako další aktivitu týdne spouští Centrum LOCIKA ve spolupráci s agenturami Saatchi & Saatchi a MSL Czech Republic netradiční vařečkovou kampaň s názvem Baci, Baci, která upozorňuje na absurdní české výchovné praktiky. Hlavním cílem kampaně je upozornit na nevhodnost tělesného trestání dětí a podpořit záměr ukotvení nepřijatelnosti tělesného trestání dětí do aktuálně projednávané novely občanského zákoníku. Ta bude v tomto týdnu projednána ve druhém čtení Poslaneckou sněmovnou. Právě tento zákon může situaci dětí, které doma zažívají násilí, zásadně změnit. Schválení novely může pomoci ke včasnější identifikaci týraných dětí, ke snížení výskytu násilí ve společnosti obecně i významně ovlivnit duševní zdraví dětí.
Souhlasíte s tím, že tělesné tresty nejsou výchovným prostředkem? Můžete se připojit svým podpisem k výzvě Dětství bez násilí na www.detstvibeznasili.cz.
Problém, který nenechá dětské duše bez následků
Statistiky hovoří jasně – 63 % českých rodičů používá při výchově svých dětí tělesné tresty. A jejich děti žijí v přesvědčení, že je to normální. Ale není. Používání tělesných trestů zvyšuje u dětí riziko pozdějšího agresivního a rizikového chování i dlouhodobých psychických problémů.
„I zdánlivě malá facka může zanechat na dětské duši obrovské šrámy,“ upozorňuje Petra Wünschová, ředitelka a zakladatelka Centra LOCIKA, které pomáhá dětem a jejich rodinám žít bez násilí. „Studie ukazují, že děti, které zažívají násilí, mají vyšší pravděpodobnost trpět úzkostmi, depresemi a problémy s agresivitou. Výchova by neměla být založena na strachu, ale na porozumění a respektu. Tělesné tresty u dětí vytváří představu, že násilí patří do blízkých vztahů, že je v pořádku blízkému člověku ublížit, ponížit ho nebo v něm vyvolat strach, pokud se nechová tak, jak já chci. Vytváří tak podhoubí pro rozvoj násilí ve společnosti ve všech jeho podobách,” dodává.
Ale nejde jen o psychické následky. Podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí za posledních 9 let má 900 dětí kvůli násilí v rodinách trvalé zdravotní následky a 48 jich dokonce zemřelo.
Škoda každé rány, která padne
Vše, co kolem sebe děti vidí, do sebe absorbují a formují si podle toho svůj vlastní svět. Rodiče jsou jejich největšími vzory a děti automaticky napodobují činnosti, které u nich vidí. A právě proto je zásadní, jaký příklad jim rodiče dávají. Děti si totiž osvojí nejen dobré návyky, ale stejně tak i to, jak rodiče řeší konflikty a napjaté situace. I když žádný manuál k dokonalé výchově neexistuje, je jisté, že tělesné tresty do bezpečného dětství nepatří.
„Tělesné tresty normalizují násilí v blízkých vztazích, děti si vzorce násilí nesou do dospělého života, v Centru LOCIKA proto máme radost z každého rodiče, který se sám ozve s tím, že chce své chování k dětem změnit,“ doplnila Wünschová.
Nepřijatelnost tělesného trestání v Čechách
Česká republika patří k posledním několika zemím v EU, které výslovně neodmítají jakékoliv formy tělesného trestání dětí. Právě teď je ale ta správná doba, kdy o tématu začít hovořit. Novela zákona, která má zakotvit nepřijatelnost tělesných trestů, by mohla výrazně přispět k ochraně dětí a podpoře jejich práv. Tento zákon má za cíl změnit společenské vnímání tělesného násilí jako legitimního nástroje výchovy.
Centrum LOCIKA společně s agenturou Saatchi & Saatchi proto právě v těchto dnech zahajuje kampaň, která si klade za cíl nastavit českým rodičům zrcadlo a ukázat jim, jaký dopad mají tělesné tresty na chování jejich dětí.
O kampani
Vařečkami proti tělesnému násilí na dětech – absurdní kampaň proti absurdním výchovným praktikám. Proč? Protože nejoblíbenějšími hračkami pro děti jsou ty, které napodobují chování rodičů. A právě třeba vařečky jsou jedním z předmětů, po kterých přes 63 % českých rodičů stále sahá za účelem tělesného trestu. Proto agentura Saatchi & Saatchi ze skupiny Publicis Groupe vytvořila originální hračku v podobě interaktivní vařečky BaciBaci, která zdánlivě slouží dětem k trestání neposlušných panenek a plyšáků, ale ve skutečnosti demonstruje absurdnost těchto “výchovných” praktik. „Právě tento obrat v dějové lince jinak standardně vypadající reklamy na dětskou hračku, zve k prozření nejen rodiče, ale samozřejmě i politiky, aby si uvědomili, že tělesné trestání dětí není v pořádku,“ říká Lucie Dubová, Business Director v Saatchi & Saatchi.
Kampaň probíhá na internetu i na sociálních sítích a spolupracuje jak s vybranými influencery, tak s osobnostmi z veřejného života.
“Násilí není nástroj k ničemu dobrému. Je to selhání – ne dítěte, ale rodiče. Z dětí nerostou slušní lidé, protože byly bité, ale navzdory tomu. Láska, trpělivost, empatie a ochota na sobě pracovat, to je klíč pro nás rodiče k vychování šťastných a slušných lidí. Buďme dobrým přístavem pro ty, kteří nás milují bezpodmínečně a učme je respektu s respektem k nim samým. Protože rodič má dávat bezpečný prostor a lásku, ne strach,” říká Barbora Davidová, influencerka a autorka Skutečných pohádek pro děti, která se do Baci kampaně zapojila.
Více informací o tématu negativních dopadů tělesných trestů a nutnosti jejich odstranění ze společnosti, najdete na centrumlocika.cz a detstvibeznasili.cz.
Týden za dětství bez násilí
Cílem je poskytnout veřejnosti prostor pro šíření povědomí o ochraně dětí před násilím v rodině. Každý se může připojit a pořádat vlastní akci, která podpoří myšlenku dětství bez násilí.
K této příležitosti jsme pro vás připravili speciální osvětový balíček plný užitečných materiálů. Můžete ho sdílet v rodině nebo třeba v práci. Ke stažení ZDE.
Týden za dětství bez násilí propojuje klíčové dny zaměřené na ochranu a práva dětí:
- 18. listopad – Evropský den ochrany dětí před sexuálním vykořisťováním a sexuálním zneužíváním
- 19. listopad – Světový den prevence týrání a zneužívání dětí
- 20. listopad – Světový den dětí vyhlášený UNICEF, připomínka přijetí Úmluvy o právech dítěte
- 25. listopad – Mezinárodní den proti násilí na ženách
Právě tento listopadový týden je ideální připomínkou, že boj proti násilí začíná u dětí. Každý z nás byl kdysi dítětem a právě v dětství začíná koloběh násilí. V dětství je důležité mít kolem sebe bezpečné a podporující prostředí. Pokud děti vychováme v atmosféře respektu a ukážeme jim vzor zdravých vztahů, můžeme přerušit koloběh násilí, který se často dědí z generace na generaci. Tím dáváme dětem šanci vyrůst ve světě, kde se budou cítit chráněné, a přispíváme ke společnosti, kde násilí nemá místo.
Zdroj: Centrum LOCIKA
Foto: Kateřina Hrubá, se souhlasem Centra LOCIKA