Májka (jinak také máj, mája nebo máje) je ústřední a velmi známou součástí výzdoby používané při jarních slavnostech ve velké části Evropy. Jedná se o pestře ozdobený kmen stromu, který někde slouží jako prostředek pro uvítání jara, jinde (v jiných zemích) jako lákadlo pro lesního ducha a zajištění si jeho přízně. Májky dle české tradice stavěné před pálením čarodějnic se vyznačují  tím, že kůra a větve kmene jsou (kromě nejvyšší části májky) odstraněné.

Májka je v našich končinách oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce. Tradičně se muži vydávají poslední dubnový den do lesa (v dnešní době kdykoli v týdnu před čarodějnicemi), aby uřízli co nejvyšší strom. Muži z budoucí májky oloupou kůru, oklestí ji a děvčata ozdobí její vršek stuhami a krepáky.

Pod korunou stromu je uvázán ozdobený věnec, který symbolizuje panenství dívek ve vsi. Právě kvůli němu musí mladíci hlídat májku přes noc! Chlapci z okolních vesnic se totiž během noci mohou pokusit májku pokácet, a získat tak symbolické panenství děvčat pro sebe. Dodnes je nebetyčnou ostudou, pokud muži svou májku nedokáží přes noc uhlídat.

Ve velmi tradičních vesnicích staví mladíci malé májky (břízky) před domy svých děvčat. Tento čin je signálem pro všechny, že dívka není k mání.

V některých krajích je rovněž zvykem vysypávat chodníčky lásky – cestičky z písku či vápna, které spojují domy milenců. Tento zvyk může ale napáchat hodně škody, protože soukromí má někdy zůstat tajemstvím!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account