Na dnešní den připadá Světový den zvýšení povědomí o autismu. Od roku 2014 pořádá Platforma Naděje pro Autismus celorepublikovou osvětovou kampaň „Česko svítí modře“, kdy bývají v průběhu dubna pořádány různé aktivity vztahující se k tematice autismu.

Autismus je jiným způsobem vnímání a prožívání světa, který je jiný… ne horší. Co se vědeckého názoru na autismus týká, je známo několik modelů, z nichž nejvíce zastoupené jsou medicínský a sociální model autismu.

Nejčastěji se setkáme s tvrzeními, že autismus je přirozenou součástí variance lidské inteligence, čili je přirozený, či s genetickým vztahem (který nemusí být v přímé linii), až po extrémní názory, že je způsobem traumatem, stresem, očkováním nebo životním prostředím. 

Pravda je taková, že v pozadí autismu není jediný gen nebo skupina genů, genetika je v tomto ohledu mnohem komplikovanější.

Mnoho lidí žijících s autismem jej nepovažuje za nemoc, ale jiný způsob myšlení, vnímání a prožívání, který má svá specifika a nese s sebou také řadu obtíží. Řada z nich veřejně promluvila o tom, že netouží po tom se svého autismu zbavit, i když by si samozřejmě přáli zbavit se  některých obtíží, které s ním mohou být spojené.

Poslední rok pro autisty je obzvlášť náročný. Opatření, která nastala v „boji s koronavirem“ pro ně znamenají náhlou změnu režimu dne, izolaci v domácím prostředí, útlum obvyklých činností, sociální izolaci. Někteří nemusí být schopni snést na obličeji roušku, jiné frustruje izolace od vrstevníků, obava z nové nemoci, absence oblíbených aktivit bez vidiny reálného data návratu k běžně zažitému režimu. Tyto a další podněty mohou vést ke vzniku náročného chování.

O to více bychom měli takové lidi podpořit a být jim nápomocni.

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account