Jiří Winter, známý také pod pseudonymem Neprakta se narodil 12. července roku 1924 v Praze. Byl český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista. Jako autor byl velmi plodný – za svůj život nakreslil více jak 35 000 kreslených vtipů a ilustroval stovky humoristických knih.
Po studiích na Státní grafické škole studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho studium přerušila 2. světová válka, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy a on sám byl více jak rok nacisty uvězněn za přechovávání zbraní.

Před několika lety se také objevila informace o spolupráci známého kreslíře s StB. „Ve svém věku nemám zapotřebí ze sebe dělat hrdinu. Kdyby to byla pravda, řekl bych to,“ prohlásil k tomu Winter. Celá záležitost se dostala k soudu, jehož rozsudkem podle autorových oficiálních internetových stránek je, že byl evidován neoprávněně.

Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta (nejprve s Bedřichem Kopecným) s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz.

Jiří Winter zemřel 30. října roku 2011 v 87 letech, pochován je v Praze na Olšanských hřbitovech.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account