Den učitelů je dnem, vyhlášeným k poctě učitelů. Termín, ve kterém se den učitelů slaví, se v různých zemích liší, často je to na výročí významného lokálního učitele, nebo mezníku pedagogiky. V České republice a na Slovensku je určeným dnem 28. březen, výročí narození Jana Amose Komenského. Den učitelů byl vyhlášen československou vládou v roce 1955, jako morální ocenění práce pedagogů. V tento den se každoročně vyhlašují výsledky ankety Zlatý Ámos.
28. března školy často také pořádají různé akce, věnované Komenského životu a jeho tvorbě. České ministerstvo školství tento den uděluje Plakety Jana Amose Komenského, ocenění pro nejlepší učitele.
Byl to právě Komenský, který poprvé definoval pojem školní rok, prázdniny a školní týden. Zasloužil se o to, aby ve třídách byli žáci stejného věku a stejné úrovně znalostí. Preferoval školu hrou, názornosti a aktivnosti, kdy si žáci měli mít možnost své teoretické poznatky vyzkoušet v praxi.
Zároveň kladl velký důraz na individualitu každého dítěte, ale i spolupráci rodičů a učitelů, kteří měli jít dětem příkladem. Jednoduše se zasloužil o vše, o co usilují i nejnovější trendy ve vzdělávání.