Bobkový list  (Laurus nobilis) je sušený list vavřínu vznešeného používaný zejména jako koření. Původem je pravděpodobně z Malé Asie, dnes se vavřín pěstuje v celém Středomoří. Jedním z největších producentů je Turecko.
Vavřín vznešený můžete pěstovat i doma, nejen jako stálezelenou rostlinu. Dobře usušené listy využijeme i v kuchyni.
Pěstování vavřínu je snadné. Jak na to?
SUBSTRÁT. Vavřín pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny a přihnojujeme od konce února do konce září jednou za dva týdny běžnými hnojivy na pokojové rostliny.
ZALÉVÁNÍ. Vavřín  potřebuje pravidelnou zálivku. Pokud je rostlina na přímém slunci, pak dokonce každodenní. Přitom ale dbáme, aby rostlina tzv. nestála ve vodě. V létě vavřín sám ukáže, kdy potřebuje zalít. Mladé výhonky se začnou sklánět a mladé lístky se trochu zkroutí. Jakmile rostlinu zalijeme, vrátí se vše během pár hodin opět do normálu.
PŘEMÍSTĚNÍ NA BALKON. Od jara do podzimu je ideální jej pěstovat venku na zahradě nebo balkóně. Vavřín je poměrně odolný i proti nízkým teplotám, starší rostliny snáší teploty až –2 °C, mladší rostliny raději nevystavujeme teplotám pod 0 °C. 
ZIMOVÁNÍ. Pokud jde o zimování vavřínu, je ideální ve světlé chladné místnosti při teplotě 3 °C až 18 °C. Při nízkých teplotách zálivku výrazně omezíme 
Sklízí se dvouleté listy, které se suší ve stínu, aby si zachovaly světlezelenou barvu.
V kuchyni má bobkový list široké využití. Vylepšuje pokrmy z rajčat, smetanové omáčky, svíčkovou, hodí se k vařeným rybám, zvěřině, masovým špízům, na ražniči, do marinád, brambor, do aromatických octů, uzenin, při nakládání okurek, zelí nebo hub, ale i na pečení masa a zvlášť zvěřiny.
Bobkový list má také lehké sedativní a antiseptické účinky a podporuje trávení. Podle nejnovějších výzkumů se ukazuje, že má velkou schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Prospívá i revmatikům a pomáhá odstraňovat škodlivé látky z organismu, to vše ve formě čaje. Ale pozor na předávkování, které způsobuje zvýšení krevního tlaku, zrychlení tepu a zvracení.
Vavřín byl symbolem starořeckého boha Apollóna, patrona básníků. Z tohoto období vzešla i tradice zdobit vítěze věncem z vavřínových listů a vznikl i termín „laureát“, označující oceňovaného člověka. Krom listů se téměř po celou historii používal i plod bobkovému listu, který ostatně dal tomuto koření i český název. Plody připomínali kuličky nového koření a byly známé svojí hořkostí a používaly se třeba v pivovarnictví.
Bobkový list obsahuje: Sacharidy, bílkoviny, vlákninu, tuk, vodu, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, sodík, měď, selen, mangan, vitamin A, B, C a kyselinu listovou
Recept na čaj z bobkového listu
Potřebujete: 15 ks bobkových listů, 3 deci vody a malý hrnec
Do hrnce vložte bobkové listy zalijte je vodou a dejte vařit. Když začne voda vřít, tak je nechte vařit 12 minut. Potom čaj vypněte a s bobkovými listy nechte louhovat další tři hodiny. Po třech hodinách přeceďte čaj a odstraňte bobkové listy. Tento vylouhovaný čaj pijte pomalu a postupně během celého dne. S touto kúrou je nejlepší začít od 7 – 8 hodiny rána a do večera 19 – 20 hodiny budete mít postupně vypitý celý čaj. Tento čaj nesmíte vypít najednou! 1 menší doušek za 1 hodinu, ne více, nárazovým pitím si zředíte krev a může dojít ke krvácení. Takovou kúru zopakujte o tři dny, pak už pouze jeden krát další týden a pak až o dva měsíce. Tento čaj pijte během: nechutenství, bolestí kloubů nebo se chcete cíleně detoxikovat.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account