Kanárské ostrovy jsou dokonalým příkladem destinace, která v letošním roce přepsala zvyky svých návštěvníků. Tato sezóna jako by se neptala na počasí a s koncem roku zdaleka nekončí. Který z ostrovů si tedy vybrat a co od něj čekat?
„Kanárské ostrovy patří obvykle k oblíbeným podzimním destinacím, protože je tu prakticky až do konce listopadu poctivé léto. Letos je to ale jinak. Pozorujeme mnohem větší zájem o pobyty na Kanárských ostrovech během Vánoc, ale i po nich. Prodáváme zájezdy i na leden,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Důvod je podle ní jasný – letos není příliš na výběr. „Uprostřed zimy se obvykle létá do exotiky, jenže letos jsou turistům otevřené v podstatě jen Maledivy, Zanzibar nebo Dominikánská republika. Ti, co by obvykle mířili do Thajska, na Bali nebo třeba na Srí Lanku, kde je dovolená lacinější, letos hledají jiné alternativy. Právě Kanárské ostrovy jsou pro ty, kdo chtějí kromě odpočinku i podnikat různé výlety, naprosto ideální,“ dodává Řezníčková. Teploty se tu teď pohybují lehce nad dvacítkou a zhruba stejně je na tom i moře. To se začne ochlazovat obvykle až v únoru.
Pokud se ale chcete zahřát, poznat jinou zemi, dopřát si krásné výhledy na velmi výjimečnou krajinou, jsou Kanáry skvělou volbou prakticky po celý rok.
Lanzarote
Říká se, že každý z Kanárských ostrovů je vlastně jedinečným samostatným světem, o Lanzarote to platí dvojnásob. Díky sopečné činnosti, která ostrov dříve utvářela, je Lanzarote dodnes místem s neuvěřitelnými krajinnými scenériemi. Dokonalou ukázkou, jak asi dříve vypadal celý ostrov, je vulkanický národní park Timanfaya. Vyprahlá drsná krajina se tu však střídá s luxusními letovisky, strmými útesy, jeskyněmi i osamocenými plážemi, které si oblíbili i surfaři. Na více než devíti desítkách pláží si můžete vybírat mezi bělostným, zlatavým či exoticky vyhlížejícím tmavým vulkanickým pískem. Rozmanitá je i místní kuchyně ve které hraje prim králičí a rybí maso, čerstvá či dušená zelenina a především skvělé místní víno.
Tenerife
Největší z ostrovů okouzluje krásnou přírodou národních parků, památkami zapsanými na seznamu UNESCO, nejvyšší horou Španělska Pico de Teide, živými letovisky, ve kterých zábava nikdy nekončí, i téměř sedmdesáti kilometry krásných písčitých pláží. Příjemným zpestřením plážových radovánek může být návštěva proslulé zoologické a botanické zahrady Zoo Loro Parque, kde mají třeba i delfíny. Ostrov věčného jara přeje golfistům. Své herní dovednosti tu mohou pilovat na některém z devíti moderních golfových hřišť.
Gran Canaria
Velmi živou atmosférou vyniká nejoblíbenější z ostrovů, Gran Canaria. „Třetí největší z ostrovů vyhledávají milovníci rušných letovisek, rodiny s malými dětmi i vášniví turisté. Sever a západ ostrova okouzlí strmými skalisky a drsnou krajinou, východní a jižní pobřeží vábí velkými písečnými dunami i zlatavými plážemi s pozvolným vstupem do moře. V dokonale fotogenické krajině se střídají hluboké rokle, piniové lesy, palmy, kaktusy, písečné přesypy, romantické zálivy i malebné vesničky,“ popisuje další z Kanárských ostrovů Řezníčková.
Fuerteventura
Fuerteventura se pyšní nejkrásnějšími plážemi v oblasti Atlantiku, romantickými větrnými mlýny i vyhlášenými rybími specialitami. Plážové radovánky na nejteplejším z ostrovů si mohou návštěvníci zpestřit poznáváním pestrého podmořského života, surfováním nebo některým z mnoha dalších vodních sportů. „Častým cílem výletů je nedaleký ostrov Lobos, který uchvátí nádherným pobřežím, dramatickými scenériemi ve vnitrozemí i množstvím divoce žijících plazů, ptáků i savců. S trochou štěstí tu můžete pozorovat hejna dovádějících delfínů či kulohlavců,“ přidává svůj tip Řezníčková.
La Palma
La Palma je na rozdíl od ostatních ostrovů pokrytá bujnou zelení. Nejedná se o klasickou plážovou destinaci, návštěvníci sem míří především za přírodními krásami, vynikající kuchyní i poklidnou atmosférou. Kromě šťavnaté zeleně a blankytně modrých mořských dálav nabízí La Palma i jeden z nejúchvatnějších pohledů na noční oblohu.
El Hierro
Je nejmenší z Kanárských ostrovů, dosud nedotčený masovým turismem. Pokud tedy chcete zažít skutečně panenskou přírodu, vyrazte sem. Nadšeni budou milovníci turistiky, surfování i potápění. Díky celoročnímu slunečnímu svitu si tu můžete vychutnat zaručeně čerstvé fíky, pomeranče, ananasy, banány, hroznové víno i olivy. Příjemným bonusem je také fakt, že veškerá energie na ostrově je získávána z obnovitelných zdrojů.
Kanárské ostrovy: Na kterém se vám bude líbit nejvíc?
-
Adršpašské vodopády
MarcelaKapounová||Cestování
Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád,...
-
ZOO Hluboká nad Vltavou
EvaMalíková||Cestování
V ZOO Hluboká nad Vltavou jsme byli v roce 2015 během našeho pobytu ve Veselí nad Lužnicí. Moc se...
-
Vidnava
MarieNogolova||Cestování
Málokteré městečko je tak odlehlé jako Vidnava: leží na Žulovsku, na státní hranici s Polskou republikou za hřebenem Rychlebských...
-
Botanická zahrada Liberec – I. patro – menší kaktusy, sukulenty, japonská zahrada
Jaroslava Korpášová||Cestování
Dalšími rostlinami, které se nalézají v prvním patře liberecké botanické zahrady jsou rostliny pouští a polopouští. Celá řada rostlin,...
-
Kunovice
MarieNogolova||Cestování
Kunovice by byly jedním z docela obyčejných měst na jihovýchodní Moravě, nebýt unikátního Leteckého muzea. Letadla se tu vyrábějí...
-
Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře
MarcelaKapounová||Cestování
Zavítejte do Kamenného domu v Kutné Hoře, kde od letní sezony 2010 nová stálá expozice Českého muzea stříbra. Uvidíte...
-
Procházka Lužickými či Žitavskými horami
Jaroslava Korpášová||Cestování
Zvu vás na krátkou procházku k „nám“, jen kousek za hranice, na rozhraní obcí Lückendorf a Oybin. Před dvěma týdny...
-
Chráněná území Libereckého kraje
Jaroslava Korpášová||Cestování
Přírodní rezervace Hradčanské rybníky Rezervace se nalézá 1,3 km východně od obce Ralsko, část obce Hradčany, na ploše necelých 145...