Opět mezinárodní den, o jehož existenci jsem doposud nevěděla. Ovšem upozornění na úrazy vzniklé popálením, které jsou opravdu bolestivé a mnohdy poznamenají člověka na celý život, si jistě naší pozornost zaslouží. Však ročně se zhruba 1% obyvatel setká na vlasní kůži s nějakou formou popáleniny.
Mezinárodní den boje proti popáleninám si připomínáme od roku 2000 jako připomínku faktu, že popáleninové úrazy patří k těm nejhroznějším, které mohou člověka potkat. A nemusí se jednat jen o úrazy vzniklé nepozorností nebo nedbalostí.
Další hrozbou popáleninových úrazů jsou dopravní nehody, které se díky houstnoucí dopravní struktuře množí. Neopatrnost, nedodržování předpisů, stres, touha po rychlosti a adrenalinu mohou způsobit doživotní trauma a velmi bolestivé léčení s nejistým výsledkem.
Popáleninami jsou ohroženi také hasiči, záchranáři i policisté. A při této příležitosti je vhodné si připomenout rovněž ty, kteří se s důsledky takových stavů potýkají, tedy plastické chirurgy.
Vždyť právě vznik toho lékařského oboru ovlivnily nejvíce popáleninové úrazy v 1. světové válce, které zasáhly Novozélanďana Sira Harolda Gilliese, jenž je považován za zakladatele tohoto oboru.
Přiznám se, že když jsem hledala na internetu fotografie k tomuto příspěvku, byl problém nalézt nějakou, u kterého by se člověku nezastavil dech a neudělalo zle, opravdu jsou popáleniny něčím šíleným a velký obdiv všem, kteří zvládají se o takto postižené lidi postarat.