Únava může kromě skutečného nedostatku spánku a celkové vytíženosti souviset také se zanešením organismu zplodinami (metabolity). Proto se tak často mluví o potřebné detoxikaci, ačkoliv každý na ni doporučuje jiný recept, mnohdy i s využitím drahých prostředků.
Toxiny se do těla se dostávají různými cestami, ať už z potravy, znečištěného ovzduší, vody nebo dlouhodobě užívaných léků a podobně. V těle pak narušují biochemické pochody a mají nepříznivý vliv na správnou tvorbu hormonů. Organismus má naštěstí k dispozici celou řadu zbraní, pomocí kterých se s těmito látkami umí vypořádat. Určitě ale můžeme našemu tělu pomoci tím, že mu sami odlehčíme a nastartujeme jeho regenerační schopnosti.
1. Zařaďte odlehčovací dny
Podle osobních možností a s ohledem na zdravotní stav můžete zařadit krátkodobý půst v řádu několika hodin – třeba jeden den nebo půl dne v týdnu. Obecně ale postačí dbát na lehčí stravu, tak aby si mohla odpočinout naše trávící soustava. Znamená to vyhnout se uzeninám, pečivu z bílé mouky, sladkostem, smaženým jídlům a polotovarům. Krátkodobě je možné vyloučit i maso a mléčné výrobky.
2. Dopřejte si pestrou stravu
Únava může být způsobena sníženou hladinou přijímaných vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších fotochemikálií, které je možné snadno doplnit v několika porcích ovoce a zeleniny. Některé potraviny v sobě navíc obsahují látky, které našemu tělu přímo pomáhají s detoxikací – patří k nim třeba citrusové plody, hroznové víno, borůvky, jablka nebo řasy chlorela a spirulina.
3. Dbejte na pitný režim
Základem je neperlivá voda, doporučují se také bylinkové čaje. Pijte v menších dávkách v průběhu dne. Zařadit můžete i ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, ovšem spíše jako doplněk pitného režimu.
4. Jděte na sluníčko a na čerstvý vzduch
Svižná procházka nebo běh venku je skvělým pomocníkem při očistě, na sluníčku doplníte tolik potřebný vitamin D a pohybová aktivita vám pomůže s vyloučením škodlivin z těla. Podobný výsledek má také sauna, kde se jedovaté látky z těla dostávají společně s potem.
5. Dostatek spánku
Dodržujte aspoň osmihodinový spánek denně, respektujte svůj přirozený biorytmus a zaměřte se na kvalitu spánku. Žádoucí je nižší teplota a čerstvý vzduch v ložnici, kvalitní matrace a klidnější režim před spaním. Doporučuje se například vyhnout se sledování obsahu na elektronické obrazovce a místo toho se věnovat relaxačním technikám.
Foto: Pixabay.cz
Zdroj: Vitalia.cz, Mojezdravi.cz
Skvělý článek s užitečnými tipy na boj s únavou. Každý z nás má občas dny, kdy se cítí unavený a vyčerpaný, a je dobré mít v záloze několik osvědčených metod, jak s tím bojovat. Kromě uvedených rad bych doporučila ještě jeden osobně osvědčený způsob, a to Krupa Kratom. Pro mě se stal neocenitelným pomocníkem v boji s únavou. Navíc je to přírodní produkt, který mě nabíjí energií a pomáhá mi relaxovat.
Zcela souhlasím a nyní mě čekají lehké dny, co se stravy týká. Přijeli jsme z 4. denní návštěvy, a tam jsem měli samé dobroty… I když jsem zase jedla méně porcí…
Pitný režim občas flákám, to se přiznám. A spánek bohužel sem tam taky zkrátím na méně, než je zdrávo. Nicméně minimálně vím, co dělám špatně.
Snazim se, dekuji.