Bohatým bral, chudým dával. Slabší ochraňoval, proti bezpráví se stavěl. Stal se psancem a taky legendou. Lidé potřebují mít své hrdiny. Asi se nepletu, když napíšu, že každý národ je má. Ten můj hrdina měl luk a šípy, s nimiž to uměl stejně dobře, jako s mečem.
Byl, nebyl? Jak se doopravdy jmenoval? O tom se tady nechci rozepisovat, to si dnes každý najde jedním klikem na internetu. Říkalo se mu Robin Hood. Robert z Locksley. Nebo taky Robin ze Sherwoodu. Žil zřejmě na přelomu 12. – 13. století v drsné době v kraji okolo Nottinghamu, možná to vůbec nebyl hrdina, ale obyčejný zbojník, lupič a hrdlořez. Nebudeme si ale kazit ideály, že? Trocha romantiky – která z nás nesnila o hrdinovi, co ji zachrání a bude schopen za ni život položit. A který muž tajně nesnil o krásné ženě a lásce až za hrob.
Robin a Marion (Marianna, chcete-li) a banda zbojníků mi učarovali. Už jako holce při čtení knížky od Alexandra Dumase. Později při mnoha filmových zpracováních, povedených více či méně. Úplně nejvíc v seriálu Robin of Sherwood, který byl natočen v letech 1984 – 1986, v celkem 3 sériích (5, 6 a 11 epizod). V roli Robina se vystřídal charismatický Michael Praed s Jasonem Connerym (ano, syn slavného Seana). Marion ztvárnila Judi Trott. Super herecké obsazení, krásné lokace, mystická atmosféra podkreslená neskutečnou hudbou irské skupiny Clannad, historie, souboje, romantika, láska… Dokonce touha tenhle seriál mít mne tehdy koncem 20. století donutila k mé první objednávce nosiče z Anglie, aniž bych uměla při objednávání anglicky a aniž bych se orientovala na webových stránkách prodejce. S rizikem, že přijdu o docela dost peněz. Tady se tenkrát nic podobného sehnat nedalo. Maximálně pokradmu nahrát na videokazetu při vysílání v ČT. Takovou sílu moje fascinace seriálem měla. Klaplo to a tenhle skvost v originálním znění mám doma, přišel mi poštou přímo z Anglie! To bylo radosti a pýchy, že jsem to dokázala.
Tohle seriálové zpracování nezasáhlo jen mne, o čemž svědčí dodnes fungující skupiny na FB i IG. Mimo jiné se v těchto skupinách sdílejí fotografie z lokací, kde se seriál natáčel, z míst nějakým způsobem s legendou o Robinu Hoodovi spjatých a spousta zajímavostí.
Někde vzadu v hlavě byla touha vidět ten slavný poradní strom, Sherwood, sídlo zákeřného šerifa z Nottinghamu… Sen z kategorie „holka, sni dál a uklidni se“.
Jenomže sny se někdy plní! Kdo četl můj předchozí blog, ví už, že jsem vyrazila do Anglie díky svému synovi. Jeden den byl celý o Robinovi. A byl krásný.
Jako první jsme se zastavili v Nottinghamu, kde stojí monumentální hrad. Město jako takové mne moc nezaujalo, možná ve srovnání s krásami, které jsme potkávali po cestách před ním. Je to takový mix starého a nového, kde to nové zrovna moc citlivě nerespektuje pár historických staveb. Nottingham Castle byl vybudován v 11. století, původní hrad byl zničen v 17. století a nahrazen hradem v italském stylu. Masivní, strohá stavba. Na nádvoří stojí velká bronzová socha Robina s lukem a kolem ní menší sochy, znázorňující jeho družinu při různých činnostech.
Další naše kroky nemohly vést nikam jinam, než do pověstného Sherwoodu. Z hlubokého lesa už toho mnoho nezbylo, najdete tu upravené stezky a jedna z nich vede až k majestátnímu dubu – Major Oak. Dle legendy to byl strom, který poskytoval úkryt zbojnické skupině. Jeho stáří je odhadováno na 800 – 1000 let! I když větve musí dnes už být podepírány a přímo k němu se nelze dostat z důvodu ochrany tohoto unikátu, vidět ho je zážitkem. Kdyby tak mohl mluvit a říct, co všechno viděl a kdo pod jeho rozložitou korunou nalezl stín…
Na okraji Sherwoodu je historická vesnice Edwinstowe, v jejímž kostele (St. Mary´s Church) měl údajně Robin pojmout za choť Marion. Jestli se tak stalo, těžko říct, návštěva místa však stojí za to už jen pro krásný starobylý anglický hřbitov kolem něj. Procházet kolem letitých kamenných náhrobků, z nichž mnohdy čas setřel nápisy a nebo je už téměř pohltil přiměje člověka k zamyšlení, kdo tu odpočívá, jaký měl osud, kudy vedly jeho životní cesty… (nebyl to jediný starobylý hřbitov, který jsme v Anglii navštívili – mají své neopakovatelné kouzlo a historie z nich doslova dýchá na každém kroku).
Pak už jen najít sochu zamilovaného páru nedaleko kostela a vzhůru za dalšími dobrodružstvími.
Môj obľúbený hrdina.
Určitě, Jani, znáte i uvedený seriál, viďte? 😉
Zajímavé!:)
v Anglii je krásně.
Je 🙂
Paráda, dobré téma a pěkný výlet 🙂
Super, pěkný poznávací výlet.