Pepř pochází z keře pepřovníku a znali ho již staří Římané. Dnes tuto rostlinu nalezneme zvláště v tropických částech světa. Jediný keř může mít na sobě hned několik druhů pepře, záleží pouze na tom, v jaké fázi dozrávání se sklidí a usuší. Poté putuje do našich kuchyní tak, jak ho známe – celý, drcený či mletý.
Černý pepř patří k nejznámějším a také nepoužívanějším druhům, zároveň je také nejlevnější. Jedná se o nedozrálý plod pepřovníku, který se nejprve nechá zapařit a následně usušit na slunci, dokud neztmavne. Jeho výrazná štiplavá chuť si skvěle rozumí především s tmavým masem, polévkami, omáčkami či guláši.
Nezralé plody pepřovníků lze zpracovat i jinak. Usušením nebo zmrazením vzniká zelený pepř, který zpravidla využijeme při přípravě paštik, mletých mas či steaků nebo z něj můžeme udělat falešné kapary. Stačí kuličky naložit do nálevu z octa či soli, čímž si zachovají svou barvu. Chuť zeleného pepře je výrazná a nepříliš pálivá, nicméně jeho cena je poněkud vyšší.
Výraznou, avšak ne tak palčivou chutí, vyniká pepř bílý. V tomto případě jde o již zralý plod pepřovníku, který se po sklizni namáčí, loupe a následně vysušuje. Ideálně se používá k drůbežímu masu, rybám či sýrům, případně do smetanových omáček.
Červený pepř jsou zcela zralá pepřová zrnka po sběru vysoušená na slunci. Má peprnou chuť a nasládle voní po ovoci. Je ideální na steaky, grilovaná masa, burgery, ryby a plody moře, drůbež i zvěřinu. Hodí se do dresinků, omáček, těstovin, zeleninových a vaječných jídel. Používá se ale také při výrobě dezertů a nápojů.
Ochutnejte Kambodžu s bagetou Lok Lak z Bageterie Boulevard
Za vůbec nejkvalitnější pepř na světě je považován ten Kampotský. Jeho pěstování není vůbec snadné, proto je tato odrůda málo rozšířená a dražší než ostatní. Roste v provincii Kampot v jižní Kambodži.
Tato tzv. „perla orientu“ na vás dýchne prostřednictvím bagety Lok Lak s Kampotským pepřem, který vás zahřeje i během naší zimy. Pomalu pečené hovězí maso s tímto pepřem, volské oko, sýr gouda, pepřová omáčka, rajčatová salsa, nakládaná červená cibule a rukola. Kombinace kambodžských surovin v ideálním poměru.
Foto: Shutterstock a se souhlasem Bageterie Boulevard
to jsem netušila, děkuji za kulinářský rozvoj v této oblasti
Zajímavý článek. Zrovna dnes jsme byli v Bageterii a přítel si tuto bagetu dal (já nejím maso) a říkal, že je opravdu dobrá. 😀
zajímavé, že je tolik druhů pepřů. My doma používáme černý, bílý, citronový (ten mi moc chutná) a v mlýnku mám 4 druhy pepřů…
Tak bagetu na našem maloměstě asi neochutnám, ale článek o pepři jsem si ráda přečetla.