V roce 1448 pomáhal Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy. Po jeho smrti v roce 1460 se stal správcem panství Jan Zajíc z Haznburka. Poté se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1540 koupili hrad a panství Vartenberkové. Majiteli byli však jen krátce, neboť Adam z Vartenberka jako účastník odboje českých stavů proti králi Ferdinandovi I. v letech 1546 – 47 ztratil své statky včetně Frýdštejna. Posledním majitelem panství byl Jan z Oprštorfu, který jej koupil spolu s Českým Dubem od krále v roce 1556. Jan však frýdštejnské panství postupně rozprodal, čímž zanikla funkce Frýdštejna, ať již jako panství, tak i jako strážního hradu.
Když Oprštorfové v roce 1591 hrad prodávali Zikmundu Smiřickému ze Smiřic, byl již neobyvatelný.
Frýdštejn byl typickým skalním hradem a dominoval jak směrem k Hodkovicím, tak zejména do údolí Jizery, kudy vedla stará cesta z Turnova k severu a procházela vískou Frýdštejnem původně nazývanou Zásada, v níž býval poplužní dvůr, zajišťující základní obživu obyvatelům hradu.
Hlavní dominantou a nejlépe zachovalou částí hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku. Měří 15 m, její průměr je 9 m a má dvoumetrovou tloušťku zdiva. Zatímco hlavní věž odolává času, někdejší dřevěné hradní stavby zmizely zcela a hradební zdi jsou zachovány již jen částečně. Do měkkého pískovce bylo vyvrtáno mnoho světniček a sklepů. Jedna ze světniček sloužila jako kaple.
Od kapličky Krista Trpitele se k hradu vydáte po červeně značené turistické trase, která je též známa jako Zlatá stezka Českého ráje. Na hradě byla natočena pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Tajemství hradu v Karpatech.
Moc pěkné místo, láká k návštěvě.
Ano, to máte pravdu + je toho v okolí Frýdštejnu k vidění o hodně víc, třeba takový Vranov, Malá Skála, rozhledna Kopanina…
Krásný starý hrad, kde jsem ale již dlouhá léta nebyla 🙁
Tak třeba se vypravíte někdy s vnoučkem na výlet.