Její pracovní život se odehrával v prostředí nadnárodních společností, po odchodu na mateřskou však změnila směr a splnila si sen.

Život na mateřské dovolené a cesta ke splnění vlastního snu

Dnes vede miniškolku Baby Office pro děti již od 6 měsíců s flexibilní docházkou, která se snaží co nejvíce vyjít vstříc pracujícím rodičům. „Naše největší výhoda je v tom, že k nám můžete dát dítě třeba jen na dvě hodiny kdykoliv v průběhu dne, navíc nabízíme i hlídání ranní nebo večerní,“ popisuje Ivana Kollárová.
„Když bylo dceři osm měsíců, přemýšlela jsem, jak opět získat pocit naplnění, jak se realizovat. Chtěla jsem najít způsob, jak se dostat zpět mezi lidi. Do současného zaměstnání jsem se v tu chvíli s takto malým dítětem vrátit nechtěla, protože bych měla na dceru málo času,”  říká Ivana Kollárová, která se rozhodla převzít provozování miniškolky v pražské Krči. Jak sama říká, nic tím neriskovala: „Když jste na rodičovské dovolené, je podle mě ten nejlepší čas začít. Příjem máte v podobě rodičovského pčíspěvku tak jako tak, a pokud nemusíte do podnikání na začátku vrážet horentní sumy, nic neriskujete. Nechtěla jsem hned ve velkém vydělávat, chtěla jsem   věnovat čas na mateřské něčemu, co mi bude dávat smysl.

Dokud nemusím podnikání dotovat a dělám to, co mě baví, jsem spokojená. Přitom nebýt na rodičovské, asi bych se k podnikání nikdy neodhodlala,“ říká Ivana, která vede svou mini školku čtvrt roku.
Největší výhodou podnikání nejen na rodičovské je podle Ivany časová flexibilita, kterou tím získáte. „Nemusíte se nikomu zpovídat, proč jste to či ono udělala v noci, zatímco dopoledne jste věnovala dítěti. Nemusíte nikomu nic vysvětlovat a když potřebujete volno, prostě si ho vezmete a napracujete to jindy. Jste pánem svého času,“ vypráví o kladech podnikání Ivana, která při podnikání vychovává roční dceru.
Mít vlastní mateřskou školku byl přitom vždycky její sen. Když se rozhlížela, čemu by se mohla během rodičovské věnovat, a v tu samou dobu našla nabídku na převzetí školky, bylo to znamení. Jelikož se chtěla věnovat něčemu, čemu rozumí a co ji bude zároveň naplňovat a půjde to sloučit s péčí o batole, bylo rozhodnuto. Ivana se tedy vrátila k tomu, co vystudovala – k předškolní pedagogice.

„Kdybych měla opustit zaměstnání a příjem, asi bych váhala. Já jsem ale jako žena na rodičovské neměla co ztratit a každému bych poradila alespoň to zkusit,“ vypráví Ivana a dodává: „Mám několik let čas si to vyzkoušet. Když se mé podnikání rozjede natolik, abych ho třeba mohla dále rozšiřovat, do práce už bych se nemusela vracet.“

„Než jsem šla na mateřskou, viděla jsem všechno černobíle – buď práce, nebo děti. Dnes už vím, že to jde krásně zkombinovat,“ vypráví a doplňuje: „Navíc my ženy jsme schopné dělat víc věcí najednou, můžu být s dcerkou na pískovišti a vyřizovat telefony. Osobní život, péče o dítě a o firmu – všechno to jde krásně dohromady.“

Začátek podnikání byl pro Ivanu relativně snadný – dostalo se jí totiž pomoci a podpory od blízkých a přátel. „Manžel je právník a pracoval v daních , takže mi přesně řekl, co je potřeba vyřídit, kam donést jaký papír – to musí být, pokud vám nikdo nepomáhá, dost složité. Navíc se věnuje malé, když pracuji,“ popisuje Ivana, kterou na podnikání nejvíce překvapilo to, jak si podnikatelé pomáhají a jak se propojují.

„To jsem z velké firmy neznala. Dnes potkávám spoustu dalších maminek, které mají děti i firmu, a jsou ohromně ochotné s čímkoliv poradit a pomoci.“

Co by Ivana poradila ženám, které přemýšlí o podnikání a váhají? „Pokud máte chuť podnikat, vyberte si něco, pro co máte vášeň. Podnikejte v tom, co vás baví, ne proto, abyste podnikaly. A hlavně to zkuste a důvěřujte svému produktu – když se nadchnete pro věc, jde to samo. “ uzavírá Ivana.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account