Na návštěvníky čekají kromě historických a současných podob legendární hračky také dva neprodejné unikáty – figurky v podobě házenkáře HC ROBE Zubří a metláře. Jak házená, tak výroba metel je s městem Zubřím úzce spjata. V expozici nebude chybět ani horká novinka výrobce hraček z Vysočiny – Igráček Pilot a Letuška. Tvůrci výstavy připravili také dětskou hernu a možnost zazávodit si na zmodernizované legendární české autodráze Ites, což potěší nejen kluky, ale i jejich tatínky a dědečky. Výstava se uskuteční od 23. června do 31. srpna tohoto roku.

„O výstavu Fenomén Igráček jsme měli v Muzeu Zubří zájem už několik let. Zadařilo se až tento rok, že výstava s Igráčkem k nám doputuje v červnu a bude návštěvníkům zpestřovat letní program v muzeu“, uvádí Erika Ondřejová z Muzea Zubří. „Jsme malé městské muzeum se zaměřením na přestavení regionálních dějin a tradic v Zubří. Vlastivědné zaměření expozice dává každému návštěvníkovi vybrat si, co je jeho srdci nejbližší. Přesto jádrem expozice zůstává zuberské bílé vyšívání. V minulosti zuberské výšivky učarovaly např. Tomáši Baťovi, který je nakupoval a využíval jako darů při svých cestách do Ameriky. Dnes nás nadchne svou jemností, čistotou a krásou. Zuberská výšivka je fenomén, stejně jako figurky Igráčků. Kdo by z nás dospělých figurky neznal z dob svého mládí, a tak se těšíme na hravou výstavu, která tento fenomén komplexně představí, “ uvádí Bc. Erika Ondřejová, správkyně Muzea Zubří.

„Naše firma vyrábějící Igráčka sídlí v Nové Veselí na Žďársku. A Veselí je stejně jako město Zubří neodmyslitelně spjato s házenou. Oba kluby, tedy Oddíl házené TJ Sokol Nové Veselí a HC ROBE Zubří, se navíc často potkávají v extraligových zápasech. Náš dvorní modelář pan Miroslav Svoboda po dohodě s pracovníky zuberského muzea oblékl Igráčka do dresu tamního házenkářského klubu. Symbolicky se tak naše obce propojí i prostřednictvím této figurky,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO. „A abychom nezůstali pouze v přítomnosti, vytvořil pan Svoboda také Igráčka Metláře, který poukazuje na řemeslo reprezentující místní zuberské tradice. Obě figurky jsou neprodejné a po výstavě poputují do minigalerie jedinečných Igráčků k nám na firmu,” dodává Miroslav Kotík.

„Igráčci se vyrábí už od roku 1976, tehdy ještě ve výrobním družstvě IGRA. Jako první vznikla profese zedníka. Právě tuto figurku, ale i mnoho dalších původních Igráčků si návštěvníci mohou na výstavě prohlédnout. Autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích, rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. V devadesátých letech šel Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista, středověký rytíř, veřejná bezpečnost se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Výstava Fenomén Igráček je největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků. Každým rokem se sbírka rozšiřuje o aktuální novinky“, uvádí kurátorka Věra Stojarová.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit kromě ukázky Igráčků ze 70. a 80. let také na jeho novinky. Velkým lákadlem bude bezpochyby i možnost vyzkoušet si zazávodit na české autodráze Ites, jejíž výrobu v roce 2019 vzal pod svá křídla Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Tagy:
1 Komentář
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    sezónu Igráčku si pamatuji 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account