Ne nadarmo se říká, že je lepší vyhořet než se stěhovat. A co teprve komplikace související se změnou trvalého pobytu, kdy narozdíl od běžného stěhování musíte měnit i doklady. V případě, že vlastníte řidičský průkaz, jste v penzi nebo podnikáte, tak počítejte s tím, že vám vyřizování zabere celé odpoledne. Samotná změna místa trvalého pobytu není tak náročná, jako změna dokladů s tím spojená.
Na příkladu paní Bílé vám představíme, na co si dát pozor a v čem vám datová schránka ulehčí tento nezbytný proces.
S formulářem na místní úřad
Paní Bílá je OSVČ a vlastní datovou schránku pro fyzickou osobu. Právě se přestěhovala a chce si změnit trvalý pobyt. S tím souvisí i výměna dokladů a návštěva úřadů. První kroky míří na ohlašovnu v novém místě trvalého pobytu, tedy na obecní úřad, magistrát nebo úřad příslušné městské části. Zde musí vyplnit „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“ a předložit např. nájemní smlouvu nebo výpis z katastru nemovitostí. Zde zaplatí správní poplatek 50 Kč, odstřihnou paní Bílé růžek u občanského průkazu a dostane potvrzení o změně trvalého pobytu.
Paní Bílá si poté musí zažádat o nový občanský průkaz, a to nejpozději do 15 dnů. O nový občanský průkaz jako vlastník datové schránky může požádat on-line a nemusí tak zbytečně čekat na úřadě. Nezbytnou podmínkou je, aby digitalizovaná fotografie a podpis, uložené v evidenci občanských průkazů nebo cestovních dokladů, nebyly starší než jeden rok.
Jste vlastník auta? Zpozorněte
V tomto případě paní Bílá o změnu v řidičském průkazu žádat nemusí, jedná se pouze o nahlášení změny místa trvalého pobytu v registru vozidel. Registrační značka auta zůstane stejná, dojde pouze k doplnění údajů ve velkém technickém průkazů a dostane nové osvědčení o registraci vozidla, tedy „malý“ technický průkaz.
Nezapomeňte na zdravotní pojišťovnu
Jedním z míst, kam musí paní Bílá změnu trvalého pobytu, je pojišťovna. Vůči ní má totiž tzv. ohlašovací povinnost a měla by tak učinit do 30 dnů. A to i v případě, že jsou všechny pojišťovny na základní registry napojené a tuto změnu ve většině případů provedou sami. Protože paní Bílá vlastní datovou schránku, může nahlášení změny jednoduše provést z domova a mimo úřední hodiny.
Finanční úřad a ČSSZ to zvládne za vás
Finanční úřady i Česká správa sociálního zabezpečení se připojily k základním registrům, a tudíž není nutné změnu trvalého pobytu ohlašovat. Změnu je nezbytné nahlásit pouze v případě, když pobíráte důchod. A i to je možné udělat elektronicky pomocí datové schránky.
Změna sídla OSVČ
Paní Bílá měla jako sídlo podnikání uvedené místo trvalého pobytu. Díky propojení se základními registry se sídlo podnikání automaticky změní se změnou místa trvalého pobytu. Nemusí tak nikam psát ani osobně docházet.
Jiná situace ale nastává, kdyby paní Bílá změnila sídlo svého podnikání mimo místo svého trvalého pobytu. V tomto případě by musela na živnostenský i finanční úřad, kde by tuto změnu musela nahlásit. Ale jako vlastník datové schránky by využila komunikaci s úřady on-line.
Kromě toho bude paní Bílá muset nahlásit změnu trvalého pobytu například v bance, lékařům, věřitelům, provozovateli internetu nebo mobilnímu operátorovi. I v tomto případě nemusí nikam osobně chodit a změnu stačí nahlásit on-line. V případě, že by byla paní Bílá vedena jako uchazečka o zaměstnání, pobírala podporu v nezaměstnanosti nebo dávky v hmotné nouzi, změnu by musela hlásit na úřadu práce.
Datová schránka vám jednoduše ušetří čas i stres při řešení komplikovaných situací, mezi které spadá i stěhování. Založit si ji může každá fyzická osoba zdarma na kontaktních místech veřejné správy – Czech POINTu, tedy místních úřadech nebo na poště. Založit si ji můžete i on-line – pomocí aktivované eObčanky nebo jiných prostředků elektronické identifikace. Vlastníci datových schránek mohou komunikovat s úřady prostřednictvím datových zpráv zdarma a úřady mají v případě, že vlastníte datovku, povinnost komunikovat výhradně skrze ni.
Foto: Shutterstock
Čeká vás stěhování? Přinášíme vám tipy, jak na nic nezapomenout
-
Léto plné aktivního odpočinku
KristinaGrey||Bydlení a domácnost
Sousloví „aktivní odpočinek“ stále častěji plní stránky magazínů a osvětových knih o budování zdravého ducha ve zdravém těle. Co...
-
Jak na perfektně čisté dveře? Použijte citrusy!
OlgaBušková||Bydlení a domácnost
Vstupní dveře jsou ústa domu. Citrusy symbolizují hojnost. A tak každým rokem si užívám magické mytí vstupních dveří. V...
-
Velký hit domácností: rostlinné terárium. Jak si ho založit i u vás doma?
JanaDolanská||Bydlení a domácnost, dekorace, inspirace
Ať už jako malý dárek nebo jako dekorace do vašeho domu, takové malé rostlinné terárium je v současné době velmi...
-
Trendy v interiérovém designu pro rok 2022: Přivítejte jaro ve znamení vzorů a zelené barvy
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, dekorace, domácnost, tipy
V přírodě už se pomalu hlásí o slovo jaro. Jarní trendy však pronikají i do našich domovů. Co nového...
-
Jak ochránit svůj dům nebo byt před zloději? Už dávno nejsou ve hře jen šperháky
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Zloději jsou při vloupání do domácnosti nejen stále drzejší, ale také vynalézavější. Vedle klasických destruktivních postupů používají i sofistikované...
-
Otestovali jsme pračku Beko Beyond s funkcí pro usnadnění žehlení
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, tipy
Jak byli naši testeři spokojeni s moderní technologií a „smart“ vychytávkami automatické pračky Beko Beyond? Jen čtěte dál…
-
Jaká pánev vám doma nesmí chybět
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost, domácnost, tipy
Připravujete palačinky, steak či čínu na jedné univerzální pánvi s vědomím, že v tom nemůže být zas tak velký rozdíl? Velká...
-
4 podzimní dekorace s dýní: Vítejte podzim ve velkém stylu
Jitka Kratochvílová (Joudi de la Cour)||#, Bydlení a domácnost, inspirace, tipy
Podzim je ideální doba pro tvoření útulné atmosféry doma pomocí přírodních prvků a sezónních dekorací. Dýně, symbol podzimu, nejsou...