Den Země je událost zaměřená na podporu a propagaci ochrany životního prostředí, která každoročně připadá na 22. dubna. Připomeňme si historii tohoto celosvětového svátku, který v letošním roce slaví své padesáté výročí.
Původně se dny Země konaly při oslavách jarní rovnodennosti 21. března a byly oslavou jara. Dnešní svátek je jimi značně ovlivněn, ale jeho pojetí je trochu jiné – má za úkol upozornit lidi na dopady devastace životního prostředí.
Vznik svátku
Den Země byl poprvé slaven 22. dubna 1970 v San Francisku (nápad vznikl pravděpodobně v roce 1969 na konferenci UNESCO) a o rok později jej začala organizovat OSN. Od roku 1990 je Mezinárodní den Země slaven po celém světě včetně České republiky a je největším nenáboženským svátkem. 193 států si v tento den připomíná ekologické otázky a dopady lidského chování na životní prostředí.
Den Země v době karantény
Mezinárodní den Země bývá spojen s řadou akcí, které jsou zaměřeny na přírodu a ekologii. V letošním roce je nebude možné uskutečnit, ale právě situace, která toto zapříčinila, přinesla též mnohá pozitiva právě pro životní prostředí. Jak se říká, příroda nepotřebuje člověka, ale člověk přírodu ano. Pojďme tedy každý z nás i v době karantény udělat něco malého pro přírodu. Můžete třeba zasadit strom, nebo květinu, začít s kompostováním, lépe využívat potraviny a neplýtvat, třídit odpad (pokud to ještě neděláte), případně udělat digitální úklid. Ano, i toto může zmenšit uhlíkovou stopu, neboť úložiště dat využívají značné množství energie.
Snad se hodí zakončit toto téma citátem romanopisce Sóseki Nacumeho: “Bohatství, které nám poskytuje příroda, je vysoce nadřazeno našemu zaprášenému světu a celá příroda je proniknuta pocitem rovnosti.”
Jak pomáháte životnímu prostředí? Inspirujte ostatní 😉
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account