Obor fyzioterapie si Tereza Dvořáková zvolila z čistě praktických důvodů. Vždy měla ráda pohyb a pomoc druhým jí byla velmi blízká. Vystudovala FTK UP Olomouc a současně pracovala také jako masérka. Později se rozhodla pro manuální medicínu v gynekologii. K tomu ji dovedla nejen osobní zkušenost, ale také fakt, že podobné činnosti se u nás téměř nikdo nevěnuje.
Lékaři jí nepomohli, hledala vlastní řešení  
„K fyzioterapii mě vedlo hned několik důvodů. Věděla jsem, že nechci být lékařka. Nedokázala jsem si představit noční a jiné vázané služby. Navíc jako dospívající jsem sama zažila fyzioterapii na vlastní kůži. A moje mamka jako bývalá gymnastka si na bolest zad stěžovala pravidelně, bylo rozhodnuto,“ vysvětluje Tereza.
„Pro manuální medicínu v gynekologii jsem se rozhodla také proto, že jsem sama měla problémy s poklesem močového měchýře a s takzvanou stresovou inkontinencí. Lékaři mi řekli, že bych měla zapomenout na běh, a to mě dost vyděsilo,“ pokračuje Tereza. Nechtěla se smířit ani se zákazem sportu, ani s tím, že by musela do pěti let na plastiku. Tehdy se setkala s panem Batíkem, zdravotním masérem, který intuitivně a prakticky napravuje ženy. „Pan Batík mi doslova poskládal kosti pánve a vnitřní orgány dal na správné místo. Vše začalo zase fungovat,“ dodává Tereza s tím, že tento zážitek ji velmi ovlivnil.

Neváhala spolupracovat s gynekology
Tereza se pustila do vzdělávání v této problematice a absolvovala kurzy z oboru fyzioterapie u inkontinentních pacientů. Sledovala různé techniky spojené s tímto oborem, tedy i prvky tantry a vaginálního mapování. Nakonec se zúčastnila zatím jediného kurzu u nás v oblasti manuální medicíny v gynekologii a těhotenství, který se konal v roce 2016 v Praze. Jejím cílem bylo od samého začátku pomoci ženám, aby zbytečně nekončily na chirurgickém stole.
Tereza nenechala nic náhodě, kromě kurzů, aby získala potřebné vzdělání, se spojila s několika gynekology, se kterými navázala spolupráci. „Jezdila jsem stážovat na ambulanci a občas kouknout i na nějakou tu ženskou operaci,“ dodává s tím, že půlroční praxe v ambulanci gynekologa je věc, na kterou nelze zapomenout. Mimo to se dlouhé roky věnuje psychosomatice a vlivu emocí na naše zdraví.
O čem vlastně manuální medicína je? „Zaměřuje se jak na globální fungování člověka jako pohybujícího se celku těla. Cílí na to neviditelné, a to je kondice jednotlivých kloubních, svalových a fascinálních funkcí, to znamená pohyblivost jednotlivých tkání vůči sobě a vůči celku,“ vysvětluje. Dodává, že fyzioterapie může pomoci ženám i k vytouženému těhotenství. „Lidé si neuvědomují, že aby mohlo dojít k přirozenému otěhotnění, nejde jen o to mít dostatek vajíček a zdravé spermie. Důležité je, aby ty spermie mohly k vajíčku vůbec dorazit,“ říká.
Každé sezení je individuální
„Nejprve ženu vyslechnu. Vím, že je nesmírně důležité naslouchat. Čas, který s nimi strávím, je vždy individuální. Mám takové pravidlo bez ohledu na to, s čím klient za mnou přijde, že na první setkání se domlouváme na dvě hodiny. V tomto čase máme prostor se vzájemně poznat, já odeberu anamnézu, a to jak z odborného hlediska, tak si ji doplním o svá pozorování a souvislosti. Pomáhám sledovat nonverbální komunikaci vázanou na jednotlivá diskutované témata a vůbec se snažím do příběhu svých klientů vcítit. Aby následná spolupráce měla smysl, potřebuji poznat životní postoje, pracovní vzorce a návyky svých klientů, a oni potřebují mít čas, aby poznali mne,“ říká Tereza, která se drží hesla „V životě je potřeba nechat prostor pro zázraky.“ Na webu ji najdete jako Tereza Dvořáková, osobní terapeut.
Foto: archiv Terezy Dvořákové

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account