Šárka Simonidesová se věnuje hormonální jógové terapii více než 10 let a na svém začátku byla jednou z prvních lektorek v Česku. Učila se od té nejlepší z nejlepších – tvůrkyně hormonální jógy Dinah Rodrigues. Co ji ke cvičení přivedlo a s jakými zdravotními problémy může hormonální jóga pomoci?
Jak jste se k hormonální józe dostala?
K hormonální józe mě přivedly moje vlastní zdravotní problémy, se kterými jsem nejprve bojovala cestou klasické medicíny. Potíže ale neustupovaly a neustále se vracely. Do cesty mi přišel kurz hormonální jógy, na který mě tehdy vzala moje kamarádka.
Jak vám cvičení pomohlo?
Pravidelné cvičení hormonální jógy začalo nést své ovoce a já jsem se zbavila vleklých gynekologických obtíží. Objevila jsem i její účinky na psychiku a cítila se po letech plná energie. Rozhodla jsem se předávat tuto zkušenost dál, opustila své stabilní zaměstnání a dnes se věnuji hormonální józe naplno. Mými jednodenními a víkendovými semináři prošlo už více jako 5 000 spokojených žen, kterým pomohla v jejich touze otěhotnět, při problémech v menopauze a mnoha dalšími obtížemi spojenými s hormonální nerovnováhou v těle.
Co si vlastně pod pojmem hormonální jóga můžeme představit?
Je to ucelená sestava cviků, které vytvořila Brazilka Dinah Rodrigues pro ženy bojující s hormonální nerovnováhou. Pomáhá při menopauze, neplodnosti, polycystických vaječnících, problémech se štítnou žlázou a vlastně může prospět tělu při všech problémech, kde hrají svoji roli hormony. To je například cukrovka nebo některá autoimunitní onemocnění.
Soubor cviků, stejně jako jejich pořadí, je neměnné. Velký důraz my lektorky hormonální jógy klademe na dechové techniky, které pomáhají spolu s fyzickým provedením cviku stimulovat a masírovat hormonální žlázy – vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu, příštítná tělíska a nadledvinky.
Sestava začíná zahřívací částí, kde se tělo rozproudí a připraví se na hlavní část sestavy, které se říká každodenní. Ta trvá zhruba třicet minut. V poslední klidnější fázi dochází k harmonizaci energie a čaker. A protože stres může negativně rozkolísat hladinu hormonů, zařadila Dinah Rodrigues i dechové techniky a cvičení proti stresu.
Pro koho je hormonální jóga vhodná?
Hormonální jógová terapie je vhodná pro všechny – ženy i muže. Nejsou potřeba ani žádné předchozí zkušenosti s jógou. Sestavu se naučíte během víkendového nebo jednodenního intenzivního semináře, kde dostanete i podrobné materiály pro domácí praxi. Začít můžete klidně v 60 letech. Od 35 let věku se cvičení doporučuje jako prevence, ale cvičit je možné začít i dříve, a to ve chvíli, kdy je hormonální systém „zralý” a v případě, že řešíme konkrétní zdravotní problém.
Existuje i sestava, která je speciálně určena pro diabetiky, tak i pro muže. Sestavy se od sebe příliš neliší, dochází ale k úpravě tělesných pozic tak, aby byly aktivovány žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou v tom konkrétním případě žádoucí.
A kdy cvičení hormonální jógy naopak vůbec nedoporučujete?
Cvičení hormonální jógy určitě není vhodné v těhotenství, při rakovinovém onemocnění nebo krátce po operacích. Nedoporučuje se ani v případech velkého myomu aj. Pokud má klientka endometriózu, je vždy potřeba zařazení hormonální jógové terapie konzultovat jak s lékařem, tak s lektorkou.
Jaký je rozdíl mezi normální a hormonální jógou?
Hormonální jóga je jóga terapeutická. Jejím cílem je především harmonizace a nastolení optimální hladiny hormonů. Zatímco klasická jóga usiluje o splynutí v jeden celek a je filozofickým učením.
V západním pojetí si pod pojmem jóga často představíme jen ásány (tělesné pozice) a pránájámu (dechová cvičení). Jóga jako taková je jen jedna. Je to prostředek k tělesné a duševní rovnováze.
V čem je hormonální jóga příznivá?
Hormonální jógová terapie je užitečným průvodcem a pomocníkem v každém období ženy. Jako důležitý a možná často opomíjený benefit bych chtěla zmínit napojení na svoji „vnitřní ženu“. Žijeme v době, kdy většinu dne prosedíme na kancelářské židli a úspěšně tak „umrtvujeme“ naše pánve. Přitom podle toho, jak žena houpe boky, se prý pozná, jak prožívá orgasmus. V pánvi zkrátka sídlí ženství jako takové. Je to centrum zrodu nového života i rozkoše, naše energetické dynamo. Cvičením hormonální jógy dochází k posilování pánevního dna, které je užitečné nejen v sexuální oblasti, ale může pomoci i od chronické únavy nebo bolesti zad.
Primárně sestava působí na funkci žláz s vnitřní sekrecí. Ale díky dynamickým dechovým technikám podporuje i trávení a celkově povzbuzuje metabolismus. Jsou tu ale i další pozitivní účinky. Sestava protáhne celé tělo, namasíruje jej, rozproudí energii, prokrví vnitřní orgány, čímž podpoří přirozeně ozdravné procesy v těle.
Může hormonální jóga pomoci i v léčbě neplodnosti?
Ano určitě. Dokonce mi někteří lékaři posílají svoje pacientky na semináře. Myslím, že je to ideální stav, když spolu klasická a přírodní medicína nesoupeří, ale navzájem spolupracuje. Z fyzického hlediska dokáže hormonální jóga výborně sloužit jako příprava na umělé oplodnění, protože se při ní například zkvalitňuje děložní sliznice. Má ale i pozitivní vliv na psychiku.
Jak často bychom měli cvičit?
Preventivně stačí cvičit 3x až 4x týdně. Pokud potřebujete řešit svůj zdravotní stav, je lepší věnovat se hormonální józe 5x až 6x týdně, tedy prakticky denně. Výsledky jsou přímo úměrné cvičení. U někoho se dokonce dostaví ihned po víkendovém semináři nebo po týdnu cvičení. U většiny do 3 až 4 měsíců.
Hormonální jóga Šárku zbavila vleklých gynekologických potíží a vrátila jí ztracenou energii
-
Jak se snadno naučit cizí jazyk? Vyhýbejte se zastaralým postupům a nestresujte se, doporučuje Marie Michaličková
MartinaRichterová||Rozhovory
Umět alespoň jeden cizí jazyk je v dnešní době téměř nutnost. Někomu to jde snadno, pro jiné je to mnohdy...
-
Toužíme po lásce, po splynutí, často dětsky zoufale, s obrovskou intenzitou. Propadáme se do závislostí, zároveň se bojíme být závislí. Je to někdy začarovaný kruh. Naštěstí, všechno se dá změnit, říká uznávaná terapeutka Iveta Havlová
LenkaŽENA s.r.o.||Rozhovory
Iveta Havlová vede a vytváří transformační kurzy. Specializuje se především na tříměsíční kurzy, ve kterých účastníci procházejí různými procesy,...
-
Mám v sobě mnoho víry a pozitivní energie, říká Monica Sofia, která pomáhá dětem z Afriky, aby měly lepší dětství nežli ona
KristinaGrey||Rozhovory
Monica Sofia se narodila na Afrických Kapverdách na ostrově Santiago v malé rybářské vesnici. Namísto s rodiči, vyrůstala mezi...
-
Cesta za rodinou. Mýty a pravdy o neplodnosti a asistované reprodukci
KristinaGrey||Rozhovory
Problematika neplodnosti v sobě zahrnuje aspekty somatické, psychické i sociální. Nedá se říct, která z těchto oblastí je více...
-
Dominika se odstěhovala na sever a svou lásku ke Švédsku promítla do tradiční kuchařky
DanaPešková||Rozhovory
Dominika Wittenberg Gašparová vystudovala skandinavistiku a sociologii na Univerzitě Karlově v Praze a ve švédské Uppsale. V osmnácti letech...
-
Díky nemoci dokázala zastavit čas. Kristýna Peterková o nečekaném daru po narození syna
LucieDobešová||Rozhovory
Díky své účasti ve druhé řadě soutěže Česko hledá Superstar natočila debutové album, ale také poznala muže s příznačným jménem...
-
Jídlo by mělo být pro tělo výživné, podporující a jednoduché, říká Nicole Lukášková, která vyrábí Živé ořechy
Redakce Ženy s.r.o.||Rozhovory
Nicole Lukášková je celostní výživová poradkyně, která se ve své praxi zabývá především tím, jak potraviny upravit a správně...
-
V podnikání je nejdůležitější první krok! Ví to i Nela Boudová, které s ním pomáhají ŽENY s.r.o.
KristýnaMalina||Rozhovory
Tvář akce ‘Den, kdy se budu mít ráda’ a podnikatelka s chutney Herečka a začínající podnikatelka Nela Boudová se...