Víte, že éterické oleje mají v našem životě docela jinou roli, než parfémy a toaletní vody? Vlastně se ani mezi sebou nedají moc srovnávat. „Každé je to o něčem jiném,“ vysvětluje tato sympatická a zajímavá žena.
Máma české aromaterapie
Barbora Krejčí může o vůních z hlediska aromaterapie a éterických olejů hovořit dlouhé hodiny a stále to pro vás budou zajímavé novinky a nevyčerpatelné téma. Však také byla mezi prvními, kdo se u nás začal aromaterapií zabývat a stála u zrodu Asociace českých aromaterapeutů.
Z pedagoga kosmetičkou
Barbořin příběh začíná tak trochu smutně. Autonehodou… Nezavinila ji, ale stalo se a ona utrpěla vážný úraz, který ji na rok uvázal na vozíček. To byl důvod, proč se rozhodla ukončit dráhu speciální pedagožky a začala hledat svou novou životní cestu. „To bylo po revoluci a objevily se různé možnosti rekvalifikace,“ vzpomíná. Po vzoru kamarádky si dělá kurz kosmetičky. „Říkala jsem si, že to z vozíku zvládnu,“ říká s lehkostí v hlase. Nějaký čas také jako kosmetička působí, ale protože je velmi aktivní, něco jí schází, něco stále postrádá… „Nebylo to v souladu s mým profesním zaměřením ani s mou povahou. Těšilo mě setkávání s lidmi, relaxace a masáže, které jsem jim dopřávala, ale chyběl mi v tom další rozměr,“ dodává.
Hledejte a naleznete…
Vše se zlomilo v roce 1990, kdy se na veletrhu v Německu seznámila s aromaterapií. „Přímo jsem se do ní zamilovala,“ zahoří jí v očích při té vzpomínce. Hned ji začala praktikovat. Jenže u nás nic takového do té doby nebylo a tak chyběly informace, literatura, praktické zkušenosti. „Tak jsme s doktorem Šedivým vydali knihu Praktická aromaterapie a odtud byl jen krůček k tomu, abych si uvědomila, že je nutné u nás ten obor etablovat.“ Proto o šest let později pomáhá zakládat asociaci, která je odborným garantem zkušených aromaterapeutů i přístupem k odborným informacím pro veřejnost. „Po 22 letech má Asociace za sebou celou řadu odborných akcí, konferencí s účastí zahraničních lektorů, poskytuje kvalitní vzdělání. Našimi víkendovými kurzy se proškolilo přes 2 tisíce zájemců a studia Institutu aromaterapie se dosud zúčastnilo přes 600 studentů…“ vyjmenovává pyšně.
Vůně a člověk
Vůně do našeho života neodmyslitelně patří. O tom je Barbora Krejčí pevně přesvědčena. Jsou podle ní dokonce velmi důležité. A to jak svou přítomností, tak i absencí. „I když dnes již neplní tolik svou funkci varovnou, jako u našich předků, kdy upozorňovaly třeba na zkažené jídlo nebo šířící se oheň, přesto nám slouží. Existuje celá řada výzkumů,“ líčí zkušená aromaterapeutka. „Například NASA provádí řadu vesmírných experimentů a dokonce se kvůli vůni téměř rozpadl jeden kosmický let,“ vypráví poutavě. „To když tam přítomná astronautka měla talisman, který v tomto bezpachovém prostředí vydával specifickou vůni, kterou někteří její kolegové definovali jako zápach.“
Foto: www.pexels.com
Rýma a chemie
„Působení vůní je odborná záležitost – nos zpracuje chemické procesy a informaci předá do mozku. Ten chemické látky mapuje a my na ně reagujeme. Na příjemné pozitivně, na nepříjemné negativně,“ vysvětluje poutavě ta, která vůním zasvětila svůj život. A i když hlavní roli ochránce dnešního moderního člověka plní spíše zrak a sluch, i čich je stále aktivní. To můžeme poznat, třeba když máme rýmu. Pak pro nás jídlo nemá žádnou chuť.“
Střídat podle momentálního stavu
Jaká je oblíbená vůně zakladatelky aromaterapie? „Nemám žádnou oblíbenou,“ kroutí hlavou a krčí rameny. „Každý, kdo v aromaterapii funguje, má paletu vůní. Deset až patnáct oblíbených a hodně je ten výběr ovlivněný psychickým stavem,“ prozradila. „Už jsem říkala, že vůně působí na náš mozek, přes emoce na limbický systém, ale nejen na emoční rovině, ale i na té fyzické nás ovlivňují,“ dodává a je vidět, že je v tomto směru skutečnou odbornicí. „Vůně střídám – a má to tak každý – podle svého životního cyklu.“ Teď nejčastěji sáhne po eukalyptu, mátě, rozmarýnu a cedru. „Ale takto bych mohla pokračovat dál…“ usmívá se.
Která na co a proč?
Jsou vůně pro „dobrý pocit“ nebo k podpoře ženskosti? „Pro dobrý pocit je možné obecně použít všechny citrusy. Nestalo se, že by někomu nebyl příjemný grep nebo pomeranč. Ke zvýšení sebevědomí a ke stabilitě je vhodný cedr, bezpečí dodává levandule, ženskost podpoří růže a geránium,“ vyjmenovává pohotově a bez přemýšlení. Ovšem vzápětí se přesvědčuji, že to není tak snadné a opravdu zkušený aromaterapeut musí čerpat mnohem více znalostí, než se na první pohled zdá. „Když máte krizi a špatný den, když se potřebujete ´opřít´, můžete sáhnout po cedru. Vydýchat problémy pomáhá eukalyptus. Máta peprná přináší vizi a schopnost strávit obtížné emoce…“
Foto: www.pexels.com
Olejíček není parfém
A jak je to tedy s tím rozdílem mezi parfémem a éterickým olejem? „Opravdu je každé o něčem jiném,“ opakuje svá slova a usmívá se. Ví moc dobře, o čem hovoří a tak to vysvětlí blíže. „Parfém má jediný cíl – hezky vonět, být příjemný a vyzdvihnout charakter člověka.“ A éterický olej? „To je velmi složitá biochemická sloučenina a obsahuje látky, které nějak působí. Ani se nesnaží být totéž, co parfém,“ začíná tajuplně. „Bylinky se vloží do destilačního zařízení, proženou se párou. Na konci je voda (hydrolát, obsahující látky z rostliny rozpustné ve vodě) a na ni plave éterický olej, ten obsahuje látky rozpustné v oleji. Éterický olej je odrazem živé rostliny. Na kvalitě takového oleje má vliv místo, kde bylina roste, počasí v roce, kdy rostla, způsob, jakým byla sklizena, ale také jak byla po sklizni ošetřena. Způsob, jak proběhla destilace, protože, když proběhla příliš rychle, nevydestilovaly se všechny látky. Navíc je to éterický olej, takže se postupem času může vůně měnit.“
Pozor na kvalitu
Barbora Krejčí se odmlčí a nechá svá slova chvilku působit. Pak pokračuje dál: „Éterický olej je sice přírodní materiál, chemická sloučenina. Ale přesto nám nabízí dokumentovatelné účinky. Každý éterický olej je sloučeninou mnoha přírodních chemických látek. Podle jejich obsahu pak působí na další živé organismy. Víme, že azulen hojí a thujon působí protizánětlivě, tedy éterické oleje s jejich obsahem budou působit právě tak. Každý éterický olej má konkrétní neoddiskutovatelné terapeutické účinky.“ Proto je podle ní důležité vybírat si kvalitního dodavatele. Jaká škoda, že u nás není aromaterapie uznávanou metodou. „Třeba ve Francii s aromaterapií pracují zejména lékaři. Legitimní je tato metoda i v jiných zemích – v Anglii, ve Finsku, v Německu…“ posmutní a tak nastal čas přejít na trochu jiný příběh se stejnou ženou.
Kyrgystán, země milovaná
Měním téma… Barbora Krejčí je také zakladatelkou organizace Alterra. Co to vlastně je a proč tato organizace vznikla? „Jako jsem se náhodou potkala s aromaterapií, stejně tak jsem se dostala do Kyrgystanu,“ ožije znovu hlas vypravěčky. „Nejvíce mě oslovila tamní příroda – mám ráda divočinu, hory… Ale také lidé. I když je to muslimská země, bourá stereotypy, které hlásají, že každý muslim je nepřítel. V Kyrgystanu jsou lidé velmi pohostinní a laskaví. Zažila jsem hluboká setkání,“ vypráví s dojetím.
A dál?
„Oslovil mě kontrast našeho bohatého života s jejich chudobou,“ pokračuje v povídání. Protože pracuje jako psychoterapeut, zasáhlo ji nejvíc, že tamní děti nemají přístup ke vzdělávání. Jaká je filosofie celého projektu? „Věříme, že málokdo chce opouštět svůj domov a kdo je vzdělaný a spokojený, ten rád zůstane v zemi, do které patří.“ Žena přede mnou gestikuluje rukama a z jejích pohybů je znát, jak moc jí na jejím projektu záleží. „Proto jsem se rozhodla založit organizaci Alterra.“ Nechce však poskytovat pasivní pomoc. Žádné zasílání balíků s oblečením. To z filozofického principu neuznává. „Snažíme se pomáhat se vzděláním. Podporujeme školu pro nevidomé. Podařilo se nám například koupit tiskárnu na braillovo písmo.“ Cílem Alterry je kompletně vybavená učebna s tabulí nacházející se v prostředí, v němž je možné důstojně učit. „Kyrgyzstán a země Střední Asie bohužel nepatří mezi prioritní země pro humanitární a rozvojovou pomoc. Vzhledem k tomu, že v Alteře všichni působíme jako dobrovolníci, nemáme tedy příliš času ani na práci PR ani na fundraising. Přesto se nám i v tomto roce podařilo zrealizovat několik malých projektů. A jsme vděčni za každou pomoc, za každou stokorunu,“ dodává s nadějí v hlase, že čas vánoční osloví další dárce.
Působení vůní je odborná záležitost, jak fungují vysvětluje Barbora Krejčí, specialistka na aromaterapii
-
Zapomeňte na buď, anebo. Důležitá je rovnováha, říká lékařka Alice Szabó
Petra Kubal||Rozhovory
V životě potkáte řadu zajímavých lidí, ale takových, kdy při jejich slovech své ztrácíte, těch potkáte málo. Možná jednoho...
-
Hudba léčí a ovlivňuje i nenarozené děti. Její sílu můžete okusit ve speciálních lázních
ZdenkaKudová||Rozhovory
Hudba nás provází po celý život, od útlého dětství až do konce našich dní. Setkat se s ní můžeme...
-
Jsem normální holka a díky rodičům můžu dělat, co mě baví, říká mladá herecká hvězda Michaela Sodomková
Lucie Janotová||Rozhovory, film, inspirace, rozhovor
e jí teprve 11 let a za sebou už má natáčení dvou filmů a jeden televizní seriál. Mladičká herečka...
-
Rakovina prsu převrátila Janě život vzhůru nohama. Proto založila Mamma HELP a pomáhá ostatním ženám ve stejné situaci
Michala Jendruchova||Rozhovory
Před dvaceti lety onemocněla Jana Drexlerová rakovinou prsu. Krátce nato založila organizaci Mamma HELP, která pomáhá stejně nemocným ženám a...
-
Klidně si stoupněte před zrcadlo a pěkně se pochvalte, vzkazuje devatenáctiletá Vendy všem ženám
MartinaRichterová||Rozhovory
Je mladá, plná energie a připravena plnit si své sny. Svůj volný čas tráví s rodinou a kamarády, protože...
-
Rovnováha v sobě. Jak ji najít a jak si ji udržet!
VeronikaFojtíková||Rozhovory
Vnitřní rovnováha jako klíč k šťastnému životu Znáte to – někdo vás rozzlobí, vy se vzteknete, uvnitř bouchnou saze,...
-
Za vším hledej ženu, říká odborník na víno Vladimír Vaňek
KristinaGrey||Rozhovory
Vína, která uchvátí i královnu: Doporučení Vládi Vaňka pro milovníky vína K vínu ho dostalo zlomené srdce, dnes je...
-
"Hudba je jen jedna," říká Markéta Mátlová. Její CD podpoří mladé z dětských domovů
IvanaSýkorová||Rozhovory
Sopranistka Markéta Mátlová: Od českých scén až po Japonsko Sopranistka Markéta Mátlová, jedna z nejvyhledávanějších umělkyní ve svém oboru,...