Muži jsou monogamní zřejmě především díky účinkům hormonu oxytocinu. Podle nových německých výzkumů totiž pánové pod vlivem oxytocinu považují svou partnerku za atraktivnější. A přitom se jim ale víc nelíbí jiné ženy, kolegyně v práci či kamarádky. Monogamie je u savců vzácná, u člověka má podle všeho evoluční význam a podporována je právě známým „hormonem mazlení“.

Oxytocin se v lidském těle tvoří v různých fázích života a během různých fází denního cyklu. Má více funkcí. U žen kupříkladu spouští porod, kojení a silnou mateřskou vazbu na novorozeně. U dospělých jedinců hraje roli při vytváření blízkých přátelství a intimních emocionálních vztahů. Také proto se mu říká hormon mazlení či tulení, protože lidi sbližuje. Vyvolává rovněž pocity přátelskosti a sounáležitosti s blízkými.

Ve vztahu dvou partnerů dochází k vyloučení oxytocinu při mazlení a líbání. Podle vědců z Univerzity v Bonnu oxytocin působí na muže jako droga. Aktivuje centrum odměny, vyvolává velmi příjemné pocity a partnerka jim pak připadá atraktivnější, zatímco jiné ženy v okolí nikoli.

Tým doktorka Dirka Scheeleho provedl experimentální výzkum, testoval účinky oxytocinu na mladých mužích. Části podal hormon ve spreji, části placebo sprej bez účinné látky. Nikdo z testovaných mužů netušil, zda je pod vlivem hormonu. Všichni však měli hodnotit atraktivitu žen na obrázcích. Mezi snímky byla i jejich vlastní přítelkyně. Muži pod vlivem oxytocinu hodnotili přitažlivěji svou partnerku, zatímco ostatní ženy podceňovali. U mužů bez oxytocinu tomu tak nebylo.

Když muži dostali oxytocin místo placeba, odměnový systém v mozku byl velmi aktivní, když sledovali svou partnerku, vnímali ji také jako atraktivnější než jiné ženy. Aktivace odměnového systému pomocí oxytocinu má velmi selektivní účinek s ohledem na obrázky protějšků. U starých známých a přátel ale takový účinek pozorován nebyl,“ tvrdí doktor Scheele.

Oxytocin má tak zřejmě posilovat monogamii. Když se muž fyzicky miluje a mazlí se svou partnerkou, do níž je zamilován, dochází u něj k vyloučení hormonu a on pak vnímá partnerku jako atraktivnější než jiné ženy. Jenže všecko má háček. Platí to jen u párů, které se milují a mají láskyplný vztah.

Biologický mechanismus ve vztahu dvou lidí je podobný drogám. Jak lidé zamilovaní, tak ti užívající drogy touží po stimulaci odměnového systému v mozku. To také vysvětluje to, proč lidé zažívají depresi a velmi truchlí, kdy jsou opuštěni někým, koho milují. Nedostatek sekrece oxytocinu vede k nedostatečné stimulaci odměnového systému a dochází k nástupu abstinenčních příznaků,“ tvrdí bonnští vědci v rozhovoru pro list Daily Mail.

Zdroj: Famous
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account