Historie francouzské bagety: Myty a pravda o jejím vzniku

Když se řekne Francie… vybaví se nám šik Pařížanka s baretem na hlavě nebo menší pupkáč s bagetou v podpaží. Stereotypy jak poleno, na kterých samozřejmě trochu té pravdy je. Ačkoliv se trendy mění i tady, klasická bageta je nesmrtelná, a vidět tu někoho, komu by bageta nepřečuhovala z nákupní tašky, je opravdová rarita. Hlavně pozor, ať se vám nezlomí! Jak to ale s bagetou začalo a jak si jí udělat doma?

Trocha té historie…
Než se francouzský chleba protáhl do dlouhé bagety, pekl se dlouhou dobu jako klasický bochník. Říkávalo se, že podlouhlý tvar vznikl za Napoleona, který si přál, aby se chleba lépe nosil vojákům v poli, kteří si ho takto mohli strčit do kapsy dlouhé podél celých kalhot. Je to sice hezký příběh, ale není to vůbec pravda!

Bageta se objevila ve 30. letech 19. století, když se ve Francii začal prodávat tzv. vídeňský chléb (v roce 1839 založil Rakušan August Zang Vídeňské Pekařství, ze kterého vzešlo rovněž dnešní vídeňské pečivo aneb „viennoiseries“). Tento vídeňský chléb byl podlouhlý, a na rozdíl od tradičního pečiva vyrobeného pomocí kvásku, byl vyrobený díky pivním kvasnicím a mléku. Vždy moderní Pařížané si ho hned oblíbili, ale tehdy byl spíš devizou bohatých, protože se velmi špatně uchovával.

Bageta, jak ji známe dnes, se objevila až po první světové válce. Tehdy totiž vyšel zákon, který pekařům zakazoval pracovat před čtvrtou hodinou ranní. To způsobilo, že pekaři nebyli schopní do rána vyrobit klasický pecen chleba a byli nuceni vymyslet jinou variantu. A tak přišla na řadu bageta, jejíž těsto nebylo tak složité na vyhnětení. A cenu pekaři snížili tím, že do těsta přestali přidávat mléko.
Vznikla tak bageta lehčí a křupavější, ale čerstvá a dobrá vydrží i dnes jen jeden den!
Jak si bagetu udělat doma?
630 g mouky, 12g soli, 8g droždí, 380ml vody – na dvě 300g bagety

Základní těsto na tradiční francouzskou bagetu je strašně jednoduché. Patří do ní totiž pouze mouka, sůl, voda a kvásek. Co je na tom však nejtěžší, to je uhnětení těsta. Těsto je třeba pořádně uhníst, aby bylo velmi pružné a netrhalo se, když byste ho prsty zkoušeli „napnout“. Pečlivě uhnětené těsto se pak vrátí zpátky do mísy, přikryje utěrkou a nechá se 45 minut při pokojové teplotě kynout. Těsto by se mělo min. zdvojnásobit! Před tvarováním těsta do tvaru bagety je ho třeba „splácnout“ a dostat tak z něho přebytečný vzduch. Při tvarování bagety je třeba těsto „překlápět“ (viz. obrázek). Po vytvarování je nutné těsto nechat dalších cca 20 minut kynout při pokojové teplotě. Těsně před pečením se má bageta na povrchu několikrát naříznout nebo „nastříhat“ nůžkami. Co je pro nás trochu nezvyklé, ale pro tradiční bagetu naprosto nezbytné – na dno trouby umístěte nádobu s trochou vody. Jen díky vodě bude bageta po dopečení krásně křupavá! Troubu je třeba předehřát na 250 oC a péct dozlatova.

zdroj Pinterest
Vyzkoušíte recept? Pošlete nám fotografii své francouzské bagety.
Co třeba bagetu připravit jako přílohu ke steaku. Mrkněte se, jak takový šťavnatý steak připravit Jak připravit perfektní steak? Učme se od těch nejlepších! A co k tomu vybrat dobré víno? Víno a sýr: Podlehněte kouzlu jejich společné chuti! Nebo něco ostřejšího? Koktejly: Umíchejte si výbornou Margaritu! To vše a další zajímavé labužnické tipy najdete ZDE.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account