Celý den

Místo konání
Skelná Huť

Kategorie Žádná kategorie

Ve dnech 14. a 15. června se v areálu Skelná Huť Ralsko Mimoň uskuteční třetí a poslední kvalifikační závod prestižní mezinárodní soutěže STIHL TIMBERSPORTS®. Tato událost je již tradičně součástí lesnického dne, který se letos koná již po čtyřicáté šesté. Nenechte si ujít adrenalinovou podívanou a přijeďte se podívat na napínavé utkání české dřevorubecké elity, ve kterém rozhoduje síla, přesnost a obratnost.

Program bude zahájen v pátek v 10:00 závodníky kategorie Czech Cup, kteří v předešlém kole prokázali obrovskou houževnatost a dosáhli fascinujících výsledků. Jasně dominoval Ivan Bambuškar, na druhý stupeň vítězů se nečekaně probojoval po neuvěřitelných sedmnácti letech Jaroslav Gottvald a třetí příčku obsadil nováček Aleš Hartig. Ženský závod již tradičně ovládla rodina Urbanových – sestry Karolína a Jana i s maminkou Věnceslavou. Jejich výsledky jsou slibné i pro umístění v evropské sérii.

sobotu se utkají závodníci kategorie Czech Masters, kteří startují také v 10:00. V závodě se představí 12 nejlepších z předchozí kvalifikace. Tu ovládl Zdeněk Mařas, který předvedl vynikající výkon v disciplíně Springboard*. Druhé místo získal Martin Kalina díky perfektní technice v závěrečné disciplíně Hot Saw**. Matyáš Klíma, který do té doby vedl, skončil tentokrát na třetím místě.

Nejlepší závodníci z kvalifikací Czech Series budou mít příležitost nominovat se na mistrovství České republiky 2024, které se bude konat 14. září ve Frenštátu pod Radhoštěm.

*Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepílit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce pak mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

**Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů z ležícího kmene o průměru 46 cm ve výseči široké pouhých 15 cm v co nejkratším čase. Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil, které jsou k této disciplíně třeba, dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckého sportu. Při sledování této disciplíny se Vám určitě vybaví závody Formule 1. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena 100 000 Kč.